Το έσωσε στο τέλος

Δύο γκολ του Γιάννη Φουντούλη στο τελευταίο ενάμισι λεπτό έσωσαν την παρτίδα για τον Ολυμπιακό στην Ιταλία. Οι «ερυθρόλευκοι» ήρθαν ισόπαλοι 9-9 με την Μπρέσια.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Ιταλία επί της Μπρέσια, επιστρέφει ωστόσο με έναν πολύτιμο βαθμό, αφού μπόρεσε έστω και στο φινάλε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να πάρει την ισοπαλία με 9-9 στην πρεμιέρα του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με το ισόπαλο 2-2. Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό, αφού οι Ιταλοί με ένα σερί 3-0 πήραν προβάδισμα με 5-2. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα δύο γκολ (7-5) ενόψει του τελευταίου οκταλέπτου. Η μεγάλη ανατροπή έγινε εκεί, όπου οι πρωταθλητές Ελλάδας με γκολ του Μυλωνάκη και του Δελακά ισοφάρισαν σε 7-7 3.16 πριν το τέλος, η Μπρέσια απάντησε με ένα δικό της 2-0 1.41 πριν το φινάλε, όμως ο Φουντούλης 1.18 πριν τη λήξη μείωσε και 26 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή ισοφάρισε, χαρίζοντας αυτόν τον βαθμό στον Ολυμπιακό.

Μπρέσια-Ολυμπιακός 9-9
Οκτάλεπτα 2-2, 3-0, 2-3, 2-4