ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Το ήθελε κι επέστρεψε

Από εκεί που σταμάτησε ο Βλάσης Μάρας, από εκεί συνέχισε. Επέστρεψε στο Μονπελιέ, όπου κατέκτησε το χάλκινο το 2012 και από το ίδιο σημείο οδεύει για το Ρίο. Το φετινό μετάλλιο τον επαναφέρει με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο προσκήνιο.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Βλάσης Μάρας δεν τελείωσε. Είναι εδώ και έχει ακόμα να πετύχει πολλά. Το ήξερε, το πίστευε και το βροντοφώναξε χθες στο Μονπελιέ με την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, του ίδιου που είχε κατακτήσει στη γαλλική πόλη στο ευρωπαϊκό του 2012. ο θρυλικός σπεσιαλίστας του μονόζυγου με τα πέντε χρυσά, το ένα ασημένιο και τα δύο χάλκινα ευρωπαϊκά μετάλλια στο όργανο αυτό, απέδειξε πρώτα απ’ όλα στον εαυτό του ότι ακόμα… το έχει. «Είμαι πολύ ευχαριστημένος, πολύ χαρούμενος γι’ αυτό το μετάλλιο. Έπρεπε μετά από καιρό να επιστρέψω και το έκανα», τόνισε στο Sportsfeed. Ο τελικός που του απέφερε το μετάλλιο είχε μπόλικο άγχος. Καταρχήν για το δικό του πρόγραμμα, για το οποίο έκλεισε το μάτι στον προπονητή του, Δημήτρη Ράφτη, αμέσως μετά την έξοδο. «Ήθελα να του δείξω ότι όλα πήγαν καλά. Ήμουν σίγουρος ότι θα βρισκόμουν στα μετάλλια. Μετά στο βίντεο είδα ότι έκανα κάποια λαθάκια, που δεν τα κατάλαβα την ώρα του αγώνα κι έτσι έδωσα δικαίωμα στους κριτές για μειώσεις. Ήταν όμως δίκαιη η βαθμολογία μου και αντικατοπτρίζει τη θέση που πήρα».
Οι επόμενες στιγμές αγωνίας ήταν μέχρι να εκτελέσουν οι εναπομείναντες τρεις αθλητές το πρόγραμμά τους. Ο Λευκορώσος Τσάρεβιτς, που ήταν τελευταίος, έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στον τελικό και τελικά βαθμολογήθηκε με 0.033 βαθμούς λιγότερους από τον Μάρα, που κράτησε την τρίτη θέση και το μετάλλιο. «Όταν είσαι τρίτος αρκεί ένας αθλητής για να σε πετάξει έξω. Σίγουρα είχα αγωνία αλλά ευτυχώς όλα πήγαν καλά», σχολίασε ο χάλκινος πρωταθλητής Ευρώπης του μονόζυγου. Σειρά παίρνει τώρα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μπακού, όπου θα κάνει σύνθετο ομαδικό, όπως όλοι οι διεθνείς μας. Στο βάθος του μυαλού του παραμένει βέβαια το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκόβης, όπου το μετάλλιο ανεξαρτήτως χρώματος δίνει πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. «Το πρόγραμμα αυτό δεν αρκεί για μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Θα προσθέσω μία άσκηση. Βρίσκομαι πάντως σε καλό δρόμο», κατέληξε ο Μάρας, που φυσικά έχει ένα ανεκπλήρωτο στόχο, την κατάκτηση ενός Ολυμπιακού μεταλλίου.