ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το πάλεψε η Εθνική κόντρα στην ισχυρή Κροατία

Την ήττα με 33-25 γνώρισε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών στο Βάραζντιν από την Κροατία στην πρεμιέρα των προκριματικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για τον 5ο όμιλο.

Η Εθνική είχε ανταγωνιστικό πρόσωπο με ένα εξαιρετικό πρώτο 25λεπτο, σε ένα ακόμα παιχνίδι με ισχυρό αντίπαλο, δείχνοντας πως έχει τις δυνατότητες, βελτιώνοντας την εικόνα της, να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης. Η Εθνική στρέφει την προσοχή της στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της Κυριακής (18:00) απέναντι στην Ολλανδία στο κλειστό της Χαλκίδας για την 2η αγωνιστική των ομίλων.

Το ματς
Η Κροατία ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 με τον Μαρτάνοβιτς στο 11’ και 9-5 με τον Λούτσιν στο 12’, αλλά η Εθνική αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 11-9 με το πρώτο γκολ του Τόσκα με την «γαλανόλευκη» στο 18’ και 11-10 με τέρμα του Τζηρά στο 20’. Μάλιστα ο έμπειρος δεξιός εξτρέμ ήταν αυτός που ισοφάρισε 13-13 στο 25’ με την Ελλάδα να «τρέχει» επιμέρους σκορ 8-4. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (18-13) και στις αρχές του δευτέρου η Ελλάδα δέχθηκε ένα σερί 6-0 και το σκορ διαμορφώθηκε 19-13 (31’). Με την ανοιχτή άμυνα τους που ξέρουν να παίζουν ίσως καλύτερα από κάθε άλλη ομάδα στον κόσμο οι Κροάτες έκλεψαν πολλές μπάλες και σκόραραν εύκολα γκολ στην κόντρα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (26-17) στο 43’. Η Εθνική δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει σε 26-20 στο 48’ με τον Τόσκα και 28-23 στο 51’ με τον Αραμπατζή, ενώ έχασε και δύο επιθέσεις για να φτάσει στο -4. Στα τελευταία λεπτά κάποιες λάθος επιλογές στον παίκτη παραπάνω έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 31-23 (58’) και το 33-25 με τέρμα σχεδόν στην εκπνοή που ήταν και το τελικό σκορ.

Ντεμπούτο Τόσκα με 4 γκολ
Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με 5 γκολ, έχοντας το απόλυτο 4/4 στα πέναλτι, ενώ 4 τέρματα πέτυχε στο ντεμπούτο του με τη «γαλανόλευκη» ο 18χρονος δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας.

Πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 11-10, 13-13, 18-13 (ημχ.), 21-15, 22-17, 26-19, 28-22, 29-23, 33-25
ΚΡΟΑΤΙΑ (Χόρβατ): Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρασιτς 3, Μούσα, Τσίντριτς 1, Ματάνοβιτς 1, Μάντιτς 5, Λούτσιν 3, Γιάγκανατς 2, Κουζμάνοβιτς, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Σέγκο, Γκλάβας 6, Γιέλινιτς 4.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπόσκος 1, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος.
Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3-4/4