Το πάλεψε ο ΑΟ Θήρας

Με αξιοπρεπή εμφάνιση και φτάνοντας κοντά στην επιτυχία, η γυναικεία ομάδα βόλει του ΑΟ Θήρας αποχαιρέτησε το κύπελλο CEV χάνοντας 3-2 από την Χάποελ Κφαρ Σαμπά 3-2.

Η ομάδα της Σαντορίνης μπήκε καλά διαβασμένη στην αναμέτρηση ενώ στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 24-21 με την Όστοϊτς. Όμως με ψυχραιμία οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά και με μπλοκ στην Τέρζιτς ισοφάρισαν σε 24-24 για να φτάσουν στο 0-1 σετ έπειτα από άσο της Βινάρσκι (24-26).
Ο ΑΟ Θήρας δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο σετ πήρε προβάδισμα στην +4 (14-10) αλλά η Χαποέλ δεν άφηνε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν (16-16, 21-20). Η Γεωργιάδου έκανε το 22-20 και η ίδια σε πρώτο χρόνο τέλειωσε το σετ με 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο τρίτο σετ, η Χαποέλ μπήκε πιο δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 10-16 στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ. Η Θήρα προσπάθησε να μειώσει (13-16) αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα είχει τον έλεγχο δυσκολεύοντας την υποδοχή του ΑΟΘ με το σετ να ολοκληρώνεται 19-25 και την Ισραηλινή ομάδα με το 1-2 σετ να προκρίνεται στην επόμενη φάση του CEV Cup.
Η νησιωτική ομάδα κυνήγησε την ισοφάριση και τη νίκη μέχρι τέλους. Ο ΑΟΘ κατάφερε στο τέταρτο σετ να ξεφύγει μετά το 12-12 και να πατήσει γκάζι (23-15) για την ισοφάριση σε 2-2 με 25-18, στέλνοντα το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με την Χαποέλ Κφαρ Σαμπά μετά το 10-10 να βρίσκει λύσεις και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 11-15.

Τα σετ: 24-26, 25-23, 19-25, 25-18, 11-15
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (6/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Όστοϊτς 17 (15/37 επ., 42% υπ. – 08% άριστες, 1άσος, 1μπλοκ), Βεργίδου 5 (1/2επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Τέρζιτς 15 (11/36 επ., 3 άσοι, 1μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 18% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 8 (4/7 επ., 4άσοι), Παναγιωτίδου.
Χάποελ (Χιμελφάρμπ: Μπουράζερ 15 ( 10/41 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ντεβάς 12 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 1άσος), Βινάρσκι 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βελίκι 15 (10/35 επ., 4άσους, 59% υπ. – 41% άριστες, 1μπλοκ), Κορέα 5 (3/5 επ., 2άσοι), Ιλιούτα 19 (16/40 επ., 2 άσοι, 43 % υπ. – 14% άριστες) / Ερέζ λ. 43% υπ. – 24% άριστες, Γιάλομπα 1 μπλοκ, Μπεν-Χάιμ.