Το πάνω χέρι η Λαμία

Η Λαμία επικράτησε στον πρώτο «τελικό» παραμονής με 3-0 της ΜΕΝΤ και πλέον χρειάζεται δύο σετ στον αγώνα της Θεσσαλονίκης για να διασφαλίζει την παραμονή της και την επόμενη σεζόν στην μεγάλη κατηγορία.

Οι Ρουμελιώτες έχουν πλέον το πάνω χέρι στη μάχη της σωτηρίας την ίδια ώρα που στην ΜΕΝΤ βράζουν με την διαιτησία του Μυλωνάκη, ο οποίος δικαίως απέβαλλε τον Χατζηηλιάδη στο γ’ σετ (κλώτσησε τη μπάλα στην κερκίδα στο 11-7 μετά από μπλοκ που δέχθηκε), αλλά όπως έλεγαν από την ομάδα της Τούμπας πρώτα τους πέρασε από χειρουργείο.
Μετά το πρώτο σετ που το πήρε η Λαμία με ένα ξέσπασμα (το 8-10 έγινε 15-11) στο β’ σετ είχαμε μάχη πόντο με πόντο, όμως στο 19-18 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για ‘πιαστό’ από τον πασαδόρο της Λαμίας με τον κ. Μυλωνάκη να δείχνει κόκκινη κάρτα στον Χατζηηλιάδη (που μεταφράζεται σε πόντο). Το σκορ έγινε 20-18 κι αυτή η διαφορά έμεινε μέχρι το 25-23 ενώ στο γ’ σετ στο 9-7 ο Χατζηηλιάδης και πάλι έκανε την επίθεση με τον επόπτη να δείχνει μέσα, τον Μυλωνάκη να δείχνει έξω και στην επόμενη φάση να έρχεται η αποβολή του έμπειρου ακραίου όταν κλώτσησε τη μπάλα.
Η Λαμία, η οποία ήταν καλύτερη και είχε και την συμπαράσταση χιλίων περίου οπαδών της, είναι τώρα στο +2 αό την ΜΕΝΤ κι αν δεν αλλάξει κάτι στα παιχνίδια που μεσολαβούν (Λαμία – ΑΕΚ την Τετάρτη, ΑΕΚ – ΜΕΝΤ το Σάββατο) όλα θα κριθούν σε δέκα ημέρες στην Θεσσαλονίκη όπου η ΜΕΝΤ υποδέχεται την Λαμία με τους Ρουμελιώτες να χρειάζονται δύο σετ για την παραμονή και την ομάδα της Τούμπας νίκη με 3-0 ή 3-1.
Τα σετ 25-20, 25-23, 25-13
Λαμία (Κατσιγιάννης) Βλαχόπουλος, Γκιρτζίκης, Χήρας, Γκιμαράες, Μίσιτς, Καββαδάς / Τσαδήμας (λ), Μαδούρας.
ΜΕΝΤ (Φίνος) Χατζηλιάδης, Κλέρσεντ, Μπίσετ, Νεζίρης, Παπαϊακώβου, Σακόγλου / Κνάπεκ (λ), Αντωνιάδης (λ) Παντίρης, Χρυσάφης, Μάντζιος, Αντιφάκος.