Το πρώτο μετάλλιο στο Μπουργκάς

Το πρώτο μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο μεσογειακό κύπελλο Comen Cup στο Μπουργκάς της Βουλγαρίας καθώς ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 4Χ100μ. μεικτή των νεανίδων.

Η Δανάη Γκογκόση, η Αγάπη Χάρα, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα και η Άννα Βλάχου κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ. μεικτή με χρόνο 4:28.03, ενώ η Αγάπη Χάρα, στα 200μ. πρόσθιο κατετάγη 6η με 2:40.59.

Στα 100μ. ύπτιο αγοριών, ο Αναστάσιος Κούγκουλος τερμάτησε 11ος με επίδοση 59.32, ενώ στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία κοριτσιών, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα πήρε την 10η θέση με 1:08.37.

Με το τέλος των αγώνων, η Δανάη Γκογκόση δήλωσε: «Είμαστε παρά πολύ χαρούμενες που εκπροσωπήσαμε τη χώρα μας και κατακτήσαμε το χάλκινο μετάλλιο». Με τη σειρά της, η Όλγα-Δήμητρα Στούρα ανέφερε: «Είμαστε υπερήφανες που εκπροσωπήσαμε την Ελλάδα και ανεβήκαμε στο βάθρο».