Το ρεκόρ στο Ντουμπάι από τον Τολά

O Κενενίσα Μπέκελε ήταν ο σταρ του μαραθωνίου του Ντουμπάι, ο Ταμιράτ Τολά όμως ήταν ο νικητής και μάλιστα με ρεκόρ αγώνα.

Ο Αιθίοπας δρομέας ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:04:11 και εισέπραξε τα 200.000 δολάρια που ήταν το έπαθλο του νικητή, με τους συμπατριώτες του, Μουλέ Γουασιχάν και Σισάι Λεμά να ακολουθούν κάνοντας 2:06:46 και 2:08.04 αντίστοιχα.
O Μπέκελε εγκατέλειψε τον αγώνα (για 2η φορά σε τρία χρόνια στο Ντουμπάι) στο 22ο χιλιόμετρο. Ο Αιθίοπας ξαφνιάστηκε κατά την εκκίνηση καθώς δε δόθηκε προειδοποίηση πριν από την πιστολιά από τους διοργανώτες με αποτέλεσμα να σπρωχθεί από πίσω να πέσει και να χτυπήσει στο αριστερό του χέρι. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, αντιμετώπισε και πρόβλημα στην αριστερή γάμπα.
Η συμμετοχή του στο μαραθώνιο του Λονδίνου τον ερχόμενο Απρίλιο είναι πλέον αμφίβολη.
Στις γυναίκες, νικήτρια του αγώνα ήταν η Γουόρκνες Ντεγκέφα με 2:22:36, στον πρώτο μαραθώνιο της καριέρας της. Στη δεύτερη θέση την ακολούθησε η Σουρέ Ντεμισέ με 2:22:57 και στην τρίτη η Γεμπργκουάλ Μελέσε με 2:23:13.