Το θαύμα δεν ήρθε

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών το πάλεψε με νύχια και με δόντια αλλά τελικά δεν τα κατάφερε απέναντι στην πανίσχυρη ομάδα της Ουγγαρίας και με ήττα 12-11 αποχαιρέτησε την πρόκριση στα τελικά του παγκόσμιου λιγκ.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε καλά στο πρώτο οκτάλεπτο με σωστή άμυνα αλλά δυστοκία στην επίθεση. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς την εστία του Ατίλα Ντέκερ και μόνο ο Χριστόδουλος Κολόμβος κατάφερε να νικήσει τον Ούγγρο τερματοφύλακα.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Εθνική παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην επίθεση αλλά… χάλασε την άμυνα της. Τα δύο γκολ της πρώτης περιόδου έγιναν τέσσερα με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 6-3 με ακόμα μία φοβερή απόκρουση του Ντέκερ σε σουτ του Φουντούλη στον αιφνιδιασμό, με την εκπνοή.
Στην τρίτη περίοδο η Εθνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή. Στην επίθεση οι Έλληνες διεθνείς ήταν πιο αποτελεσματικοί, ενώ και στην άμυνα ήταν πιο συγκεντρωμένοι. Αποτέλεσμα, το πρώτο κερδισμένο οκτάλεπτο για την ελληνική ομάδα που όμως έμεινε δύο γκολ πίσω (8-6).
Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου συνέχισαν την εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση και στο τέταρτο οκτάλεπτο, σημειώνοντας πέντε τέρματα στους Ούγγρους, αλλά τελικά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, χάνοντας 12-11. Τα μηνύματα ωστόσο ενόψει του παγκόσμιου πρωταθλήματος στο Καζάν, αν μη τί άλλο είναι ιδιαίτερ ενθαρρυντικά.
Οκτάλεπτα 2-1, 4-2, 2-3, 4-5
Ουγγαρία Μάνταρας 2, Άνγκιαλ 1, Χάραϊ 1, Βάργκα 3, Βάμος 2, Χοσνιάνσκι 3.
Ελλάδα Κολόμβος 2, Γούνας 3, Φουντούλης 2, Μουρίκης 3, Βλαχόπουλος 1.