Το Βέλγιο πήρε το θρίλερ, νίκη και για Ιταλία

Στο καλύτερο μέχρι στιγμής παιχνίδι του ευρωβόλεϊ η Τουρκία αυτοκτόνησε ή αν προτιμάτε το Βέλγιο έδειξε χαρακτήρα κι οι «κόκκινοι δράκοι» έκαναν το 2Χ2 στον Δ’ όμιλο, ενώ για τον Β’ όμιλο η Ιταλία πήρε την πρώτη της νίκη κόντρα στην Σλοβακία.

Στο Κατοβίτσε οι Τούρκοι θα κάνουν καιρό να ξεχάσουν το σημερινό παιχνίδι, το οποίο τους έδινε το απευθείας εισιτήριο για την 8άδα. Οι γείτονες μας καθοδηγούμενοι από τον Εκτσί και τους εξαιρετικούς Τόι, Γκοκγκόζ ανέτρεψαν το 0-1 των Βέλγων και οδήγησαν την Τουρκία στο 2-1 και 16-12 στο τέταρτο σετ. Ο Χέινεν βλέποντας τον αγώνα να χάνεται ρίσκαρε με τον Βαλκίερς τον οποίο έριξε στο παιχνίδι (με το γόνατο του μπανταρισμένο) κι οι Βέλγοι επέστρεψαν (20-21), αλλά η Τουρκία έφτασε σε ματς μπολ (24-22) με τον Τόι στο 24-23 να κάνει πλασέ άουτ και στο 25-26 ο Βερχίς με μπλοκ έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι Τούρκοι είχαν και πάλι διπλό ματς μπολ (14-12) με τον Ντερό να μειώνει (14-13) τον Βαν Ντε Βόρντε με μπλοκ στον Γκιουνές να ισοφαρίζει σε 14-14 και στο 16-17 η άουτ επίθεση του Τόι έδωσε τη νίκη στους Βέλγους!
Στο Στέτσιν η Ιταλία ξεκίνησε το πρώτο σετ προηγούμενη με 6-0 της Σλοβακίας του Αντρέι Κράβαρικ, που πριν καταλάβει τι έχει γίνει έχανε με 1- και παρόλο που βελτιώθηκε στα επόμενα δύο, ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ την «σκουάντρα ατζούρα» κι ετοιμάζεται να αποχαιρετίσει το τουρνουά.