Το χρυσό αγόρι της Ιταλίας

Με το χθεσινό χρυσό μετάλλιο και το παγκόσμιο ρεκόρ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας ο Γκρεγκόρι Παλτρινιέρι απέδειξε πως δεν έχει αντίπαλο στα 1500μ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Μία κατηγορία από μόνος του αποτελεί ο Γκρεγκόρι Παλτρινιέρι στα 1500μ. Ο 21χρονος Ιταλός κατέκτησε την Παρασκευή το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25άρας πισίνας που πραγματοποιείται στο Ισραήλ καταρρίπτοντας το παλαιότερο παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν καταγεγραμμένο στα βιβλία της FINA. O Παλτρινιέρι τερμάτισε την απόσταση σε 14:08.06 διαγράφοντας το 14:10.10 του Γκραντ Χάκετ από το 2001. Κοινός παρονομαστής των δύο αθλητών; Αμφότεροι έκαναν το παγκόσμιο ρεκόρ σε ηλικία 21 ετών. Ωστόσο ο Παλτρινιέρι προχώρησε ένα βήμα παραπέρα καθώς έγινε ο πρώτος μη Αυστραλός που βελτίωσε την καλύτερη επίδοση στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Από το 1992 που αναγνωρίστηκε το παγκόσμιο ρεκόρ στα 1500μ. 25άρας πισίνας μέχρι χθες μόνο ο Χάκετ και ο Κίερεν Πέρκινς το μονοπωλούσαν. Ο Χάκετ κρατάει ακόμα το επόμενο παλαιότερο παγκόσμιο ρεκόρ (7:23.42 στα 800μ. ελεύθερο από το 2008).

Μόνος του και όλοι τους

Ο Παλτρινιέρι αποτελεί μία κατηγορία από μόνος του στα 1500μ. καθώς μετά τη χθεσινή του νίκη είναι εν ενεργεία πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης τόσο σε 50άρα όσο και σε 25άρα πισίνα. Γεννημένος στις 5 Σεπτεμβρίου 1994 στο Κάπρι ο «Γρεγκ» βούτηξε από πολύ μικρή ηλικία στο νερό, κάτι που δεν ήταν καθόλου περίεργο αν ληφθεί υπόψη πως ο πατέρας του, Λούκα, ήταν κολυμβητής και μάλιστα αρκετά καλού επιπέδου. Υπό την καθοδήγηση του πατέρα του ο μικρός Παλτρινιέρι ειδικευόταν στο πρόσθιο μέχρι τα δώδεκα. Λόγω της σωματικής ανάπτυξης όμως (έχει ύψος 1,91μ.) άλλαξε στιλ και αφοσιώθηκε στο ελεύθερο. Το κολύμπι δεν αποτελούσε τη μοναδική του αγάπη. Λάτρευε και λατρεύει ακόμα το μπάσκετ. Παιδικό του όνειρο ήταν να παίξει στου Νιου Γιορκ Νικς. Ωστόσο οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Σίδνεϊ ήταν η αφορμή για να δει ο Παλτρινιέρι πρώτη φορά στη τηλεόραση πολλά σπουδαία ονόματα της κολύμβησης. Ξεχώρισε μόνο έναν που έμελλε να αποτελέσει και το πρότυπο του. Ήταν ο Ίαν Θορπ ο οποίος τότε κατέκτησε τρία χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια. Σε διεθνές επίπεδο η πρώτη μεγάλη επιτυχία του Παλτρινιέρι ήρθε το 2011 όταν πανηγύρισε το χρυσό στα 1500μ. και το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων του Βελιγραδίου. Την ίδια χρονιά ανέβηκε ξανά στο βάθρο με δεύτερη και τρίτη θέση στα 1500μ. και 800μ. αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων της Λίμα. Το 2012 ξάφνιασε τους πάντες όταν νίκησε τους Γκέργκο Κις και Γκέργκελι Γκούρτα για να κατακτήσει τη νίκη στα 1500μ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν.

Το ασημένιο που έγινε χρυσό και ξανά ασημένιο

Το 2012 στην Κωνσταντινούπολη ο Παλτρινιέρι είχε την ευκαιρία να αναδειχθεί για πρώτη φορά παγκόσμιος πρωταθλητής σε 25άρα πισίνα. Ο Ιταλός τερμάτισε δεύτερος στα 1500μ. πίσω από τον Μαντς Γκλάσνερ. Ο Δανός έχασε το χρυσό μετάλλιο λόγω θετικού τεστ αντι-ντόπινγκ και ο Παλτρινιέρι προβιβάστηκε στην πρώτη θέση. Μετά από εξέταση νέου δείγματος το χρυσό επέστρεψε στον Γκλάσνερ και ο «Γκρεγκ» κατέλαβε οριστικά τη δεύτερη θέση. Ο Ιταλός συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου τερματίζοντας πέμπτος στον τελικό των 1500μ. Τον επόμενο χρόνο ο Παλτρινιέρι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βαρκελόνης.
Ο Ιταλός συνέχισε την εντυπωσιακή του πορεία και το 2014 καθώς στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 50άρας του Βερολίνου κατέκτησε το χρυσό στα 800μ. και 1500μ. Μάλιστα στο δεύτερο αγώνισμα σημείωσε ρεκόρ Ευρώπης (14:39.93) και έγινε μόλις ο πέμπτος αθλητής που κολύμπησε την απόσταση κάτω από 14:40:00. Το πρώτο χρυσό σε παγκόσμιο επίπεδο το κατέκτησε λίγους μήνες αργότερα, φυσικά στο αγαπημένο του αγώνισμα, στο πρωτάθλημα 25άρας της Ντόχα. Ο χρόνος 14:16.10 αποτέλεσε ρεκόρ Ευρώπης και ήταν ο δεύτερος καλύτερος όλων των εποχών μετά το παγκόσμιο ρεκόρ του Χάκετ. Τον περασμένο Αύγουστο στο Καζάν ο Παλτρινιέρι έχασε από τον Σουν Γιανγκ στα 800μ. ελεύθερο και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση αλλά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα 1500μ. ελεύθερο, σε μία κούρσα από την οποία αποσύρθηκε ο Γιανγκ αν και είχε σημειώσει τον τρίτο καλύτερο χρόνο των προκριματικών. Ο Παλτρινιέρι έχει την τύχη να προπονείται υπό τις οδηγίες του Στέφανο Μορίνι ο οποίος πρόσφατα αναδείχθηκε καλύτερος Ιταλός προπονητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Οι Ιταλοί πιστεύουν πως θα τους φέρει τουλάχιστον ένα χρυσό από το Ρίο.