Το χρυσό που του έλειπε

Αν και στο ατέλειωτο βιογραφικό του έχει παγκόσμια πρωταθλήματα, χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, νίκη στον Γύρο της Γαλλίας και το ρεκόρ ώρας, η πρώτη θέση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας ήταν η μόνη που έλειπε από τον Μπράντλεϊ Ουίγκινς.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε την Πέμπτη η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πίστας στο Γκρέντσεν για τη Βρετανία καθώς τόσο οι άνδρες όσο και οι γυναίκες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στην ομαδική καταδίωξη. Ο Ουίγκινς που αποτελεί το μεγάλο όνομα της διοργάνωσης ήταν ένας από τους τέσσερις αθλητές που σημείωσαν τη νίκη στον τελικό του αγωνίσματος κόντρα στην ομάδα της Ελβετίας. Ο 35χρονος μαζί με τους Άντι Τέναντ, Ογουέιν Ντουλ και Τζον Ντίμπεν κάλυψαν τα 4.000μ. σε 3:55.243, δύο δευτερόλεπτα πιο γρήγορα από τους Ελβετούς (3:57.245). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δανία. Η Βρετανία αναδεικνύεται στην καλύτερη ομάδα στην καταδίωξη καθώς κατακτά το χρυσό μετάλλιο από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2010 μέχρι σήμερα. Ο Ούγκινς θα συνεχίσει την προσπάθειά του στη διοργάνωση του Γκρέντσεν μαζέουντας βαθμούς για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Μετράει επτά ολυμπιακά μετάλλια και θέλει να κλείσει την καριέρα με τουλάχιστον άλλο ένα ώστε να ξεπεράσει τον θρυλικό ποδηλάτη Κρις Χόι και να γίνει ο πιο επιτυχημένος Βρετανός αθλητής. Στην θετικό ξεκίνημα της Βρετανίας ήρθε να προστεθεί το χρυσό μετάλλιο της γυναικείας ομάδας (Λάρα Τροτ, Τζοάνα Ρόσγουελ Σαντ, Κέιτι Άρτσιμπαλντ, Έλινορ Μπάρκερ) που σημείωσε χρόνο 4:17.010 και άφησε στη δεύτερη θέση τη Ρωσία. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λευκορωσία