ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

TOKIO 2020 – Παραολυμπιακοί: ΤΕΛΙΚΟ η Σταματοπούλου, διεκδικεί μετάλλιο

Το τελευταίο μετάλλιο στους 16ους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο διεκδικεί για την ελληνική κολύμβηση η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου.

Την τελευταία μέρα των αγώνων της κολύμβησης, η 34χρονη Ελληνίδα κολυμβήτρια κολύμπησε στα 50μ ύπτιο S4 σε 48.36 και προκρίθηκε με την 2η επίδοση στον τελικό. Πιο γρήγορη ήταν μόνο η Κινέζα Γου Λιου που έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με 45.81. Ο τελικός διεξάγεται στις 12:31.

Δεν τα κατάφερε ο Δήμος Μιχαλεντζάκης στα 100μ πεταλούδα S8 όπου είναι και ο κάτοχος του τίτλου στην κατηγορία S9. Tερμάτισε στην πέμπτη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς σε 1:05.69, που ήταν ο 9ος καλύτερος στο σύνολο.

Ο Γιάννης Κωστάκης κατέλαβε την έκτη θέση στην πρώτη προκριματική σειρά των 200 μέτρων ελεύθερο S3 και έμεινε εκτός τελικού. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε σε 4:31.22, επίδοση που ήταν η 12η καλύτερη στα προκριματικά.