Tour de France 2022: Δανός νικητής μετά από 26 χρόνια!

Έπρεπε να περάσουν 26 ολόκληρα χρόνια για να κερδίσει και πάλι τον ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας ένας Δανός. Μετά το Μπγιάρνε Ρις, ο Γιόνας Βίνγκεγκααρντ γίνεται ο δεύτερος Δανός ποδηλάτης που θα πάρει την κίτρινη φανέλα σπίτι του.

Ο Βίνγκεγκααρντ κέρδισε το 11ο ετάπ για να πάρει την κίτρινη φανέλα και από τότε εν την αποχωρίστηκε. Μάλιστα είχε και εξαιρετική απόδοση στα ορεινά ετάπ (κέρδισε το 18ο) κρατώντας και την πουά φανέλα του «βασιλιά των βουνών».
Ο 25χρονος Βίνγκεγκααρντ που αγωνίζεται με την Jumbo Visma ολοκλήρωσε τα 21 ετάπ του Γύρου σε 76 ώρες 33 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα. Ο Ταντέγ Πογκάτσκαρ που ήταν ο κάτοχος του τίτλου και μεγάλο φαβορί, έμεινε δεύτερος με διαφορά τριών λεπτών και 34 δευτερολέπτων. Πολύ καλά πήγε και ο Γκέρεντ Τόμας που ολοκλήρωσε τρίτος, με διαφορά 8:13.
Να σημειωθεί ότι η εκκίνησε για το φετινό Γύρο της Γαλλίας δόθηκε στην πρωτεύουσα της Δανίας Κοπεγχάγη. Είναι η πρώτης από το 1992 που ο νικητής του Γύρου προέρχεται από τη χώρα εκκίνησης του αγώνα. Το 1992 ήταν ο Ισπανός Μιγκέλ Ιντουρέιν που τα κατέφερε όταν ο Γύρος είχε εκκινήσει από το Σαν Σεμπαστιάν της Ισπανίας.