Τουρκία: Ξέσπασε η Βασιλαντωνάκη και σταμάτησε στους 44 πόντους!

Την κορυφαία της εμφάνιση στην τουρκική λίγκα έκανε η Ανθή Βασιλαντωνάκη οδηγώντας την Αϊντίν στη νίκη με 3-2 επί της Γεσιλγιούρτ έχοντας 44 πόντους!

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι η εκπληκτική της επίδοση αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία καθώς η Ελληνίδα ακραία δεν έπαιξε καθόλου στο πρώτο σετ, αλλά ξεκίνησε βασική στο δεύτερο αγωνιζόμενη ως διαγώνια (από πέρσι πλέον παίζει ως ακραία).

Η Ανθή τελείωσε το ματς με 35/57 επιθέσεις (61%, έκανε 2 λάθη, δέχθηκε 6 μπλοκ), είχε 6 άσους )και κανένα χαμένο σερβίς σε 15 προσπάθειες) ενώ έκανε και τρία μπλοκ!!!

Αυτή τελείωσε το 2ο σετ (25-23 με επίθεση), αυτή κράτησε όρθια την ομάδα της στο τάι μπρέικ όταν η Γεσιλγιούρτ ξέφυγε με 6-9 και με τρεις δικούς της πόντους έκανε το 10-10 για να κλείσει το ματς στο 16-14.

Το φύλλο της στατιστικής όπου αποτυπώνονται τα κατορθώματα της Ανθής…

Κυρίως όμως η Ανθή πήγε στο σερβίς με το σκορ να είναι 12-14 στο 5ο σετ και με δύο άσους έκανε το 14-14, έκανε το 15-14 με επίθεση αφού χάλασε την υποδοχή της Γεσιλγιούρτ και τελείωσε το ματς μ’ έναν ακόμη άσο σ’ μία απίθανη προσωπική παράσταση.