Τους… δάγκωσε ο «Γορίλας»

Βγάζοντας απίστευτα αποθέματα ενέργειας ο Αντρέι Γκράιπελ σπρίνταρε προς τη νίκη στο πέμπτο ετάπ του Γύρου της Ιταλίας. Στα ροζ παρέμεινε ο Τομ Ντιμουλάν. Στο ένα δευτερόλεπτο πλησίασε τον Βιτσέντζο Νίμπαλι ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε.

του Στέφανου Σουλιώτη

Συνεπής στα ραντεβού του σε μεγάλους αγώνες αποδεικνύεται ο Αντρέ Γκράιπελ που σημείωσε σήμερα Τετάρτη την τέταρτη νίκη του στον Γύρο της Ιταλίας και την δέκατη όγδοη σε γκραν τουρ. Ο «Γορίλας», όπως είναι το παρατσούκλι του λόγω της εντυπωσιακής σωματοδομής, τερμάτισε με διαφορά πρώτος ξεκινώντας το σπριντ πίσω από τους πρωτοπόρους στα 200μ. πριν το το φινάλε. Το πέμπτο ετάπ είχε αφετηρία το Πράια α Μάρε και τερματισμό το Μπενεβέντο. Το μήκος του έφτανε τα 233χλμ. Μία πτώση που συνέβη στο 231ο χλμ. χάλασε τη γραμμή σε πολλούς αναβάτες με συνέπεια να μη βγουν όλοι οι σπρίντερ σε καλή θέση στα τελευταία μέτρα του αγώνα. Ένας εξ αυτών ήταν ο Ιταλός Σάσα Μόντολο που δήλωσε εκνευρισμένος λίγο αργότερα πως «δεν φταίει το γεγονός πως κάποια σπριντ είναι πιο επικίνδυνα αλλά το ότι κάποιοι είναι ηλίθιοι. Δε μπορώ να καταλάβω τι ήθελε να κάνει ο αθλητής που προκάλεσε την πτώση». Στη δεύτερη θέση του πέμπτου ετάπ τερμάτισε ο Αρνό Ντεμάρ και στην τρίτη ο Σόνι Κολιμπρέλι. Τον ίδιο χρόνο με το νικητή πήραν οι υπόλοιποι 13 αθλητές που ακολούθησαν. Ανάμεσά τους και ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε. Ο Βιτσέντζο Νίμπαλι τερμάτισε στο γκρουπ του Ντιμουλάν, τέσσερα δευτερόλεπτα πίσω από τον Βαλβέρδε με αποτέλεσμα ο Ιταλός να βρίσκεται πια μόλις ένα δευτερόλεπτο πάνω από τον Ισπανό στη γενική κατάταξη. Ο Ντιμουλάν θα φοράει και την Πέμπτη τη ροζ φανέλα. Στο έκτο ετάπ τα πράγματα θα ζορίσουν αφού θα γίνει ο πρώτος φετινός τερματισμός σε ανηφόρα. Η διαδρομή Πόντε-Ροκαράσο έχει μήκος 157χλμ. και αναμένεται να προκαλέσει τις πρώτες ανακατατάξεις στη γενική κατάταξη.