Τους δίνει πάσα την Ολυμπιακή πρόκριση

Αν η Ιταλία καταφέρει να πάρει αύριο το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες τότε αυτό θα οφείλεται εν πολλοίς στον 20άχρονο πασαδόρο της Σιμόνε Τζιανέλι.

Ο συμπαίκτης του Δημήτρη Τζούριτς στην Τρεντίνο στην 10η αγωνιστική με μπλοκ στον Μουσέρσκι είχε διαμορφώσει το 26-24 στο δεύτερο σετ (με την Ιταλία να προηγείται με 2-0) και σήμερα με δικό του μπλοκ διαμόρφωσε το 16-14 στο τάι μπρέικ του αγώνα θρίλερ με την Αργεντινή!
Οι Λατινοαμερικάνοι που έπαιζαν τα ρέστα τους έφτασαν να έχουν ματς μπολ (προηγήθηκαν με 14-13), αλλά επίθεση του Χουαντορένα, άσος του Πασκουάλ και το μπλοκ του Τζιανέλι χάρισαν τη νίκη στην σκουάντρα ατζούρα που καλείται όμως να κερδίσει αύριο και την Πολωνία σε ένα ματς που έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μοιάζει με τον τελικό της διοργάνωσης.
Το κακό όμως είναι ότι αυτό το ματς είναι το πρώτο του αυριανού προγράμματος κι έτσι οι Αμερικάνοι (που παίζουν τελευταίοι κόντρα στους Αργεντινούς) θα ξέρουν τι ακριβώς χρειάζονται για να βρεθούν από τώρα στο Ρίο.
Οι ΗΠΑ κέρδισαν πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ με 3-0 την απογοητευμένη Ρωσία, την ίδια ώρα που η Πολωνία έκανε επίσης πολύ δύσκολα το 10Χ10 κόντρα στην μαχητική Ιαπωνία.
Οι Πολωνοί πλέον χρειάζονται δύο σετ κόντρα στους Ιταλούς για να προκριθούν, αλλά αν τυχόν χάσουν με 3-0 (και οι Αμερικάνοι κερδίσουν με οποιοδήποτε σκορ τους Αργεντινούς) θα μείνουν εκτός!