Τους νίκησε ο Μανοντού

Ο Φλοράν Μανοντού ήταν ο νικητής του τελικού των 50μ. ελεύθερο στο γκόλντεν τουρ του Νανσί. Μελαδίνης και Γκολομέεβ ανέβηκαν στο βάθρο μαζί με τον Γάλλο Ολυμπιονίκη.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Φλοράν Μανοντού νίκησε τους δύο Έλληνες κολυμβητές στον τελικό των 50μ. ελεύθερο. Ο Οδυσσέας Μελαδίνης έκανε 22.28, χρόνος λίγο πιο αργός από το 22.21 του προκριματικού, ωστόσο είναι σημαντικό ότι οι τρεις τελευταίες κούρσες του είναι κάτω από 22.30. Τρίτος με 22.36 ήταν ο Κριστιάν Γκοομέεβ, που ακόμα βέβαια προσαρμόζεται στην 50άρα, έχοντας περάσει μία χρονιά σε πισίνα 25 γυάρδες στα κολεγιακά πρωταθλήματα. Χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο γυναικών κατέκτησε η Νόρα Δράκου με 25.53.
Στα 100μ. πεταλούδα καλή εμφάνιση από την 20χρονη Ντουντουνάκη, που κατέλαβε την τέταρτη θέση με 59.50, ενώ η Βουρνά ήταν πέμπτη με 59.80. Στους άνδρες, επίσης στα 100μ. πεταλούδα, η Στέφανος Δημητριάδης ήταν τρίτος με χρόνο 54.14.