Τους… βούλιαξε στο Παπαστράτειο

Καμία τύχη δεν είχε η γαλλικη Νις κόντρα στον Ολυμπιακό για την τρίτη αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ στην υδατοσφαίριση των ανδρών. Οι Γάλλοι ηττήθηκαν 15-2 από τους εξαιρετικούς ερυθρόλευκους.

Η ομάδα του Θοδωτή Βλάχου ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και από το πρώτο οκτάλεπτο «καθάρισε» το παιχνίδι. Στο 4ο λεπτά το σκορ ήταν ήδη 3-0 για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 5-0. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 2ο οκτάλεπτο με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν στον ίδιο υψηλό ρυθμό. Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά με 9-0, έχοντας πετύχει ένα επιμέρους 4-0, στη 2η περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θοδωρής Βλάχος αντικατέστησε τον Γιόζιπ Πάβιτς με τον Στέφανο Γαλανόπουλο με δεδομένο και το μεγάλο προβάδισμα υπέρ του Ολυμπιακού. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες ανέβασαν εκ νέου στροφές, συνέχισαν να σκοράρουν ωραία τέρματα και έφτασαν άνετα στο τελικό 15-2!
Οκτάλεπτα 5-0, 4-0, 1-1, 5-1
Ολυμπιακός (Βλάχος) Δελακάς 1, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Ντόσκας 1, Μουρίκης 3, Κολόμβος 3, Γιάνοβιτς 1, Εσπανιόλ 1.