ΜΠΑΚΟΥ 2015

Τους χάρισε τη νίκη

Ένα παιχνίδι που κρατούσε για τρία οκτάλεπτα στα χέρια της, η Εθνική πόλο των εφήβων το έχασε τελικά από τους Κροάτες με 13-12. Αν και έπαιζε για δύο αποτελέσματα η Ελλάδα ηττήθηκε και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί απευθείας στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ένα δικό της παιχνίδι έχασε η Εθνική εφήβων κόντρα στην Κροατία. Η Ελλάδα έπαιζε για δύο αποτελέσματα, αφού και η ισοπαλία της έδινε την πρωτιά. Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ για τρία οκτάλεπτα ηττήθηκε τελικά κι έτσι έχασε την πρώτη θέση και μαζί την απευθείας πρόκριση στην προημιτελική φάση. Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί να παίξει ένα ακόμα νοκ άουτ παιχνίδι για να προκριθεί στους «8» των 1ων ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού. Στο πρώτο οκτάλεπτο του σημερινού παιχνιδιού η αλήθεια είναι ότι οι άμυνες δεν λειτούργησαν ιδιαίτερα καλά, όπως προδίδει το επιμέρους 6-5 υπέρ της Εθνικής μας. Οι Κροάτες προηγήθηκαν μόνο στην αρχή με 1-0, οι διεθνείς μας ανέτρεψαν για το 1-2 και στη συνέχεια είχαν συνεχώς το προβάδισμα του ενός γκολ, με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν αλλά να μην περνούν μπροστά. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν» και παρά την αρχική ισοφάριση των Κροατών σε 6-6, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με δύο γκολ του Παπαναστασίου με μακρινό σουτ και σε κόντρα επίθεση, πήγαν στο ημίχρονο με 8-6 υπέρ του.
Στην τρίτη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε και η Ελλάδα διατήρησε το +2 , πηγαίνοντας με αυτό το προβάδισμα στο τελευταίο οκτάλεπτο. Εκεί τα πράγματα ανατράπηκαν μέσα σε σχεδόν τρία λεπτά. Η Κροατία μείωσε με τον Πάπαριτς (9-10, 7:31 πριν το τέλος), ισοφάρισε με τον Ντάσιτς (10-10, 6:56 πριν το τέλος) και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 1-0 με τον Μέρτσεπ (11-10, 5:12 πριν το φινάλε). Οι Κροάτες είχαν την ευκαιρία να πάνε και στο +2, όμως μία απόκρουση του Μαντή και ένα γκολ του Γαρδίκα περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσα (11-11). Με γκολ του Αλεξίου η Ελλάδα πήρε ξανά προβάδισμα 2:35 πριν το τέλος (11-12) για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Πάπαριτς σε12-12. Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις της Εθνικής μας, μία των Κροατών, οι οποίοι όμως στα 50 δευτερόλεπτα βρήκαν ανοργάνωτη την ελληνική άμυνα και μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με 13-12. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ελλάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει και τελικά γνώρισε την ήττα.

Οκτάλεπτα 5-6, 1-2, 3-3, 5-2
Κροατία (Κρέκοβιτς) Ντάσιτς 4, Πάπαριτς 3, Μέρτσεπ 3, Κρέκοβιτς 1, Κρόλο 1, Μπούτιτς 1
Ελλάδα (Κραβαρίτης) Γαρδίκας 3, Νικολαΐδης 2, Αλεξίου 2, Παπαναστασίου 2, Γιαννόπουλος 1, Παπασηφάκης 1, Καλαργυρός 1