Τουρκία: Νέα νίκη η Ανθή, λύγισε στο θρίλερ ο Αμποντάντζα

Η Γαλατάσαραϊ νίκησε με 3-1 στην έδρα της Τσουκούροβα, ενώ η Χαβά Γιολαρί έχασε μετά από ένα επικό ματς με 3-2 από την Εξατσίμπασι.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μετά τους 31 πόντους κόντρα Κουζεϊμπορού την περασμένη εβδομάδα, η Ανθή Βασιλαντωνάκη (αγωνιζόμενη ως διαγώνια πλέον) είχε 20 (16/35 επ.,1 άσο, 3 μπλοκ) και στην έδρα της Τσουκούροβα με την Αμερικανίδα Λόγκαν Έγκλεστον να κάνει σπουδαίο ματς επιθετικά (25 πόντοι με 22/48 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ) και να είναι το στήριγμα της Ελληνίδας (που έλειπε από την αρχή της σεζόν).

Το ματς της 15ης αγωνιστικής όμως στο Μπουρχάν Φελέκ της Πόλης, όπου η Χαβά Γιολαρί απείλησε την Εξατσίμπασι με την πρώτη της ήττα στη σεζόν, αλλά η ομάδα του Μαρτσέλο Αμποντάντζα ηττήθηκε μετά από ένα τρομερό θρίλερ 145 λεπτών.

Στο πρώτο το 13-9 έγινε 14-14 κι ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο. Στο 29-28 η Όρτμαν έχασε κόντρα μπάλα και στο 30-30 δύο άσοι της Αρίτσι τελείωσαν το σετ. Στο 2ο το 26-27 έγινε 29-27 με άσος της Τοκσόι-Γκουϊντέτι, ενώ στο τρίτο η Χαβά Γιολαρί προηγήθηκε 22-14 για να γίνει το σκορ 22-22 (!!!), αλλά επίθεση της Βαν Ρικ και μπλοκ και επίθεση της Κίνγκντον έφεραν το 25-22!

Η ομάδα του Αμποντάντζα προηγήθηκε 12-7 στο δ’ σετ, για να γυρίσει το σετ με βροχή από μπλοκ (12-12, 18-19, 18-22), ενώ στο τάι μπρέικ το 8-6 έγινε 8-10 και 11-12, 11-14 με την Χαβά Γιολαρί να μειώνει στον πόντο (13-14), αλλά την μοιραία Όρτμαν να χάνει το σερβίς. Στους 32 σταμάτησε η Κίνγκντον, στους 35 η Μπόσκοβιτς…

Ωστόσο σύμφωνα με τα όσα κυκλοφορούν στην Τουρκία η Μάγια Ογκνιένοβιτς θα φύγει από την Πόλη στο τέλος της σεζόν μετακομίζοντας στην Ιταλία για λογαριασμό της Νοβάρα, με την Εξατσίμπασι να παίρνει στη θέση της την Ναζ Ακιόλ από την Χαβά Γιολαρί.