ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τρία μετάλλια η Εθνική στο ευρωπαϊκό εφήβων – νεανίδων

Πολύ καλή ήταν η συγκομιδή της Εθνικής ομάδας της κωπηλασίας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων στο Έσεν της Γερμανίας.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η τετράκωπος των εφήβων. Οι Λεωνίδας Παλαιοπάνος, Γιάννης Πεταλωτίδης, Δημήτρης Ζωγράφος και Θόδωρος Λαπίκοφ τερμάτισαν σε 6:08.13 στον μεγάλο τελικό και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο πίσω από την Γερμανία (6:04.40) που πήρε το χρυσό και μπροστά από την Ιταλία (6:10.73) που κατέκτησε το χάλκινο.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε και η Μαρία Κυρίδου στο σκιφ νεανίδω . Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε 7:45.25 πίσω από Ουκρανή Σταβίνοβα που πήρε το χρυσό με 7:43.94 και μπροστά από την Γερμανίδα Φέστερ που κατέκτησε το χάλκινο με 7:51.68

Το τρίτο μετάλλιο για την Ελλάδα ήρθε από το διπλό σκιφ των εφήβων και ήταν χάλκινο. Οι Δημήτρης Στασινός, Βασίλης Μπαρούτας πήραν την 3η θέση στον μεγάλο τελικό τερματίζοντας σε 6:27.22 χάνοντας το ασημένιο στα τελευταία μέτρα από την Ιταλία που τερμάτισε σε 6:23.71 ενώ μέχρι τα 1500 ήταν μαζί με τη Γερμανία που τελικά πήρε το χρυσό με 6:22.59.
Στον αντίστοιχο τελικό των νεανίδων οι Ισμήνη Νόνη-Αθηνά Δίτσιου πήραν την 6η θέση με 7:26.25 ενώ πρώτη ήταν η Λιθουανία (7:07.41), 2η η Ιταλία (7:08.52) και 3η η Γερμανία (7:10.19).

Την 5η θέση στο μεγάλο τελικό της δικώπου των νεανίδων κατέλαβαν οι Ευαγγελία Φράγκου, Αριάδνη Μήτση που τερμάτισαν σε 7:36.02 ενώ πρώτη ήταν η βάρκα της Τσεχίας (7:18.58) , δεύτερη της Γερμανίας (7:21.44) και τρίτη αυτή της Ιταλίας (7:25.33).
Την 6η θέση του τελικού της δικώπου των εφήβων κατέλαβαν οι Λεωνίδας Τζουμέζης, Γιώργος Μακρυγιάννης. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε 6:56.90 .