ΠΑΤΙΝΑΖ

Τρίο τουλίπα

Καμία έκπληξη στο αγώνισμα ταχύτητας παγοδρομίας των 5.000 μέτρων. Ο Ολλανδός Σβεν Κράμερ επανέλαβε το θρίαμβο του 2010 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Μαζί του στο πόντιουμ των νικητών ακόμα δύο συμπατριωτες του.

του Σούλη Μέζου

Ήταν παραπάνω από σίγουρο πως ο Κράμερ θα ήταν ο νικητής των 5.000 μέτρων. Ο Ολλανδός είναι ο κυρίαρχος στο αγώνισμα από το 2007 και το σημερινό του μετάλλιο είναι το πέμπτο που κατακτα σε Ολυμπιακός Αγώνες
(ένα χρυσό, ένα χάλκινο στο Βανκούβερ και ένα αργυρό, ένα χάλκινο στο Τορίνο). Στο σημερινό αγώνα ο χρόνος του ήταν 6:10.76. Τον ακολούθησαν οι επίσης Ολλανδοί, Γιαν Μπλόκχουιτζεν με 6:15.71 και ο Γιόριτ Μπέρκσμα με 6:16.66.
Ο Κράμερ θα επικεντρωθεί τώρα στο αγώνισμα των 10.000 μέτρων, καθώς του έχει μείνει απωθυμένο από το Βανκούβερ. Τότε ο Ολλανδός είχε νικήσει στον τελικό του αγωνίσματος, αλλά ακυρώθηκε καθώς δεν άλλαξε σωστά διαδρομή με αποτέλεσμα το χρυσό μετάλλιο να περάσει στα χέρια του Λι Σέουνγκ Χουν. Το λάθος στην αλλαγή των διαδρομών, χρεώθηκε στον προπονητή του Κράμερ, Τζέραρντ Κέμκερς ο οποίος του έδωσε λάθος οδηγίες.