Τρίποντο οξυγόνο για Φοίνικα, βουλιάζει ο Παμβοχαϊκός

Ο Φοίνικας Σύρου πανηγύρισε το δεύτερο του τρίποντο (3η νίκη), επικρατώντας με 3-1 του Παμβοχαϊκού που παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 2.5 σετ, αλλά μετά το 16-14 στο γ’ σετ οι φιλοξενούμενοι έπαθαν απίστευτο μπλακ άουτ κι οι γηπεδούχοι καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Πέτερλιν (19/27 επιθέσεις) πήραν μια νίκη που την είχαν τόσο πολύ ανάγκη.
Ο Φοίνικας στο γ’ σετ είχε 6 μπλοκ (5 σε όλα τα άλλα), στο δ’ σετ είχε 6 άσους (3 στα τρία προηγούμενα) και με το τρίποντο έπιασε την Κηφισιά στην 4η θέση, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται σε αναζήτηση προπονητή, καθώς δεν έχει βρεθεί ο αντικαταστάτης του Στεφάνοβιτς.
Τα σετ: 27-25, 22-25, 25-17, 25-14.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Μαραγκός): Μαρούλης 2π. (1/1, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 18 (15/31, 3 άσσοι), Πέτερλιν 21 (19/27, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Λινζ 17 (11/23, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Χήρας 8 (5/6, 3 μπλοκ), Γάτσης 5 (2/4, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 71% υπ., 53% αρ.), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι 1 (1 άσσος), Σταυρακάκης.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (μπλοκ), Γκλάντσοουν 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (19/42 επ), Δαλακούρας 8 (8/19 επ,60% υπ -36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/13 επ, 46% υπ – 21% άριστες) / Γκαράς (λ, 78% υπ -30% άριστες), Κωτσάκης 1 (1/2 επ), Γεωργίου.