ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Τρίτη στο Στρασβούργο η Γκουντούρα

Η Δώρα Γκουντούρα στον πρώτο της αγώνα στη νέα σεζόν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο του γαλλικού κυπέλλου που διεξάγεται στην πόλη του Στρασβούργου και η παρουσία της αυτή είναι πολύ ενθαρρυντική για τις επόμενες και σημαντικές διοργανώσεις που είναι καθ’ οδόν.

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε την παρουσία της στο κύπελλο της Γαλλίας με 4 νίκες στους ομίλους και μπήκε στο κυρίως ταμπλό. Στον γύρο των 64 έπαιξε με την Άνα Λερέρ (Γαλλία) όμως ο αγώνας τους δεν ολοκληρώθηκε αλλά η Γκουντούρα πέρασε στον επόμενο γύρο όπου την περίμενε η Άνα Πουπινέτ (Γαλλία). Με 15-10 η αθλήτρια του Θανάση Δελενίκα επικράτησε και στην συνέχεια κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Κέλι Λουσινιέρ (Γαλλία). Για ακόμα μία φορά η Γκουντούρα ήταν νικήτρια και με σκορ 15-6 πέρασε στο ταμπλό των 8. Για να μπει στα ημιτελικά χρειάστηκε να αποκλείσει την Λουίζ Κλάιν (Γαλλία) και τα κατάφερε με 15-12. Στα ημιτελικά όμως ηττήθηκε από την Καρολίν Κιορολί (Γαλλία) με 15-11 και έτσι έπαιξε στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση. Απέναντι στην Σαρλότ Λεμπάς (Γαλλία) δεν δυσκολεύτηκε και με 15-10 κέρδισε την τρίτη θέση.

Η Μαρίνα Παΐζη και η Κλαίρη Μπένου είχαν από τρεις νίκες η έκαστη στους ομίλους και συνέχισαν τις εμφανίσεις τους στο ταμπλό των 64. Η Παΐζη έπαιξε πρώτα με την Οριάν Ιλί (Γαλλία) και αναδείχθηκε νικήτρια με 15-6 και μετά ύστερα με την Σιρίλ Ριού (Γαλλία), η οποία και κέρδισε με 15-7 και έτσι η Ελληνίδα κατέλαβε την 30η θέση στην κατάταξη. Η Μπένου αντιμετώπισε την Λορίνα Εσομπά (Γαλλία) αλλά ηττήθηκε με 15-11 και ολοκλήρωσε 46η.