ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Τρίτη θέση για Μάντη – Καγιαλή στο παγκόσμιο κύπελλο

Πετυχημένο ήταν το ξεκίνημα των Ολυμπιονικών του Ρίο, Μάντη-Καγιαλή στην κατηγορία 470 της σειράς των παγκοσμίων κυπέλλων που άρχισε από το Μαϊάμι.

Το ελληνική δίδυμο μπήκε στην κούρσα των μεταλλίων έχοντας τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη, όμως οι άσχημες καιρικές συνθήκες δεν ήταν ότι καλύτερο για τους χάλκινους Ολυμπιονίκες που ολοκλήρωσαν στην 7η θέση. Με το αποτέλεσμα αυτό πήγαν στους 68 βαθμούς ποινής κάτι που επωφελήθηκαν οι Ιάπωνες Ισοζάκι – Τακαγιανάγκι και κερδίζοντας την ιστιοδρομία ανέβηκαν στη δεύτερη θέση με 60 βαθμούς. Την πρώτη θέση κράτησαν οι περσινοί νικητές, Αμερικανοί Μακνέι-Χιουζ οι οποίοι παρά την 5η θέση στην κούρσα των μεταλλίων, οι 56 βαθμοί ήταν αρκετοί για να τους χαρίσουν την πρωτιά.
Στην κατηγορία των γυναικών, η Μαρία Μπόζη και η Ραφαηλίνα Κλωναρίδου ολοκλήρωσαν στη 10η θέση, ενώ το χρυσό πήγε στο πλήρωμα της Ολλανδίας, με την Ελληνολλανδέζα Αφροδίτη Ζέγκερς και την Ανελόες Βαν Βέεν.