ΑμεΑ

Τρίτη θέση στο Βέλγιο

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία για την ελληνική ποδηλασία από τις Αδαμαντία Χαλκιαδάκη και Αργυρώ Μηλάκη καθώς τερμάτισαν στην τρίτη θέση στο γύρο του Βελγίου.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Οι Ελληνίδες ποδηλάτριες στην δεύτερη μέρα του γύρου του Βελγίου, με τον αγώνα αντοχής 86 χιλιομέτρων κατέκτησαν την 3η θέση, παρα την άτυχη στιγμή που είχαν για ακόμα μια φορά, αφού έσπασε ο πίσω τροχός στα πρώτα δέκα χιλιόμετρα, αλλά επανήλθαν με υπερπροσπάθεια στο γκρουπ των προπορευόμενων αθλητών και μάλιστα κέρδισαν το δεύτερο ενδιάμεσο σπριντ. Σπουδαία επιτυχία που επιβεβαιώνει το υψηλό επίπεδο των αθλητριών μας. Ο προπονητής των αθλητριών και ομοσπονδιακός τεχνικός δηλώνει για την επιτυχία αυτή του ελληνικού τάντεμ: «Ο στόχος μας ουσιαστικά έχει επιτευχθεί στο μέγιστο. Με την 5η θέση στο εταπ του Σαββάτου (ατομική χρονομέτρηση) το ελληνικό πλήρωμα εξασφαλίζει θέση μέσα στην πρώτη εξάδα του γύρου. Τώρα στον τελευταίο αγώνα των 76 χιλιομέτρων αύριο, στόχος είναι και πάλι τα ενδιάμεσα σπριντ και φυσικά το τελικό για τη διεκδίκηση της ροζ φανέλας των πόντων».