Τρίτωσε το καλό για τον Σάγκαν

Ο Αλεξάντερ Κρίστοφ βιάστηκε να πανηγυρίσει μόλις πέρασε τη γραμμή του τερματισμού αφού τελικά έστω και οριακά ο Πίτερ Σάγκαν ήταν ο νικητής στο δέκατο έκτο ετάπ του Γύρου της Γαλλίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Την καλύτερή του παρουσία στον Γύρο της Γαλλίας σημειώνει φέτος ο Πίτερ Σάγκαν. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής σε ένα ετάπ που ταίριαζε πιο πολύ στα δικά του χαρακτηριστικά και όχι σε αυτά των καθαρόαιμων σπρίντερ πήρε την τρίτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση. Οριακά δεύτερος τερμάτισε ο Αλεξάντερ Κρίστοφ, ενώ την τρίτη θέση τερμάτισε ο Σόντρε Ένγκερ. Για τη νίκη πάλεψε ένας μειωμένος αριθμός αναβατών αφού στα τελευταία μέτρα της διαδρομής οι αθλητές πέρασαν από ανηφόρα με πλακόστρωτο η οποία θύμιζε κλασικό αγώνα της άνοιξης. Το δέκατο έκτο ετάπ είχε μήκος 209χλμ. Οι ποδηλάτες ξεκίνησαν από το Μουαράν αν Μοντάν και τερμάτισαν στη Βέρνη.
Η ελβετική πρωτεύουσα είναι η γενέτειρα του Φαμπιάν Καντσελάρα ο οποίος έκανε ο,τι καλύτερο μπορούσε αλλά δε μπόρεσε να τερματίσει σε μία καλύτερη θέση από την έκτη. Στον αγώνα άφησαν το στίγμα τους οι δύο συναθλητές Τόνι Μάρτιν και Ζουλιάν Αλαφιλίπ οι οποίοι αποσπάστηκαν στο 13ο χλμ. και οδήγησαν μόνοι τους την κούρσα φτάνοντας τη διαφορά από το πελοτόν έως και τα πέντε λεπτά. Όταν οι υπόλοιποι ποδηλάτες τους έπιασαν, περίπου 20χλμ. πριν το φινάλε, ήταν η σειρά του πρώην παγκόσμιου πρωταθλητή Ρουί Κόστα να ξεκολλήσει. Όμως ποτέ δε μπόρεσε να χτίσει διαφορά μεγαλύτερη των 15 δευτερολέπτων και έτσι 2,5χλμ. πριν τον τερματισμό απορροφήθηκε από το γκρουπ. Στο πλακόστρωτο της ανηφόρας ξεχώρισαν όσοι είχαν ακόμα λίγα αποθέματα ενέργειας. Ο Κρίστοφ φάνηκε πολύ δυνατός στο σπριντ αλλά ο Σάγκαν ήταν εκεί για να του στερήσει τη νίκη.
Τελευταία φορά που ο Νορβηγός κέρδισε στον Γύρο της Γαλλίας ήταν το 2014. Όσον αφορά τη γενική κατάταξη, ούτε σήμερα παρατηρήθηκε κάποια αλλαγή. Τα φαβορί τερμάτισαν μαζί και ο Κρις Φρουμ θα συνεχίσει να φοράει την κίτρινη φανέλα. Την Τρίτη οι αθλητές θα απολαύσουν το δεύτερο και τελευταίο ρεπό τους. Από την Τετάρτη αρχίζουν οι τέσσερις ημέρες στις Άλπεις που θα κρίνουν τον νικητή της διοργάνωσης. Το δέκατο έβδομο ετάπ έχει μήκος 184,5χλμ. Θα γίνει εξ ολοκλήρου την Ελβετία με εκκίνηση τη Βέρνη και τερματισμό στη αταξινόμητη ανηφόρα Φινό Εμοσόν αφού οι αθλητές θα έχουν περάσει προηγουμένως από δύο τρίτης και μια πρώτης κατηγορίας ανηφόρα.