ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΘΝΙΚΗ πέρασε στον τελικό του ευρωπαϊκού

Πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση η Εθνική ομάδα πόλο των νέων πέρασε στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, διαλύοντας την ομάδα της Κροατίας 8-0 στον ημιτελικό.

Στο Μινσκ της Λευκορωσίας όπου φιλοξενείται η διοργάνωση, η ομάδα του Τέο Λοράντου που σε μεγάλο ποσοσό αποτελείται από την παγκόσμια πρωταθλήτρια των εφήβων, διέλυσε τους Κρουάτες κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.
Η ελληνική ομάδα ήταν πραγματικά καταιγιστική. Άνοιξε το σκορ στο 2:43 με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου ο οποίος διπλασίασε τα γκολ στο 1:12 της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική σκόραρε τρεις φορές διατηρώντας το μηδέν στην εστία της με εκπληκτική άμυνα.
Οι Έλληνες διεθνείς δε χαλάρωσαν ούτε στην επανάληψη. Γκιουβέτσης και Παπαναστασίου έκαναν το 7-0 στην τρίτη περίοδο με τον τελευταίο να σημειώνει το 5ο του γκολ στην 4η περίοδο για να κάνει το τελικό 8-0.
Στον αυριανό τελικό η Εθνική θα αντιμετωπίσει το Μαυροβούνιο που απέκλεισε στα πέναλτι την Ισπανία 16-15. Να θυμίσουμε ότι Ελλάδα και Μαυροβούνιο ήταν αντίπαλοι και στον όμιλο, με την Εθνική να επικρατεί 8-6.
Οκτάλεπτα 2-0, 3-0, 2-0, 1-0
Ελλάδα (Τέο Λοράντος) Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Παπαναστασίου 5, Κάκαρης 1.