Τρομερή Οσάκα έφτασε στον τελικό του Ίντιαν Γουέλς

Απίθανη νίκη σημείωσε η 20χρονη Γιαπωνέζα Ναόμι Οσάκα που επικράτησε στον ημιτελικό του Ίντιαν Γουέλς 2-0 επί του Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Σιμόνα Χάλεπ σε… 54 λεπτά.

Ο τενίστρια που απέκλεισε τη Μαρία Σάκκαρη, βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση και το 6-3, 6-0 επί της Χάλεπ επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές. Για το Νο44 της παγκόσμιας κατάταξης, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη επί αθλήτριας που βρίσκεται στο Τοπ10.
Το πρώτο σετ της αναμέτρησης με τη Χάλεπ, ξεκίνησε με το σκορ στα γκέιμ να είναι 3-3. Από το σημείο αυτό και μετά, κέρδισε εννέα συνεχόμενα δίχως η Χάλεπ να μπορεί να απαντήσει. Για την Οσάκα αυτός είναι ο δεύτερος τελικός της καριέρας της, μετά την ήττα που είχε υποστεί το 2016 από την Κάρολιν Βοζνιάκι στην Ιαπωνία και το τουρνουά του Τοράι Παν Πασίφικ όπεν.
Στον τελικό η Οσάκα θα αντιμετωπίσει μια άλλη μεγάλη έκπληξη του Ίντιαν Γουέλς, τη Ντάρια Κασάτκινα που απέκλεισε στον άλλο ημιτελικό, μετά από αγώνα σχεδόν τριών ωρών, το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης Βένους Γουίλιαμς με 2-1 σετ (4-6, 6-4, 7-5).