Τρομερό 1.500αρι με Κιπγιέγκον παγκόσμια πρωταθλήτρια!

Ήταν η κούρσα της ημέρας και το επιβεβαίωσε στο 100%. Ο τελικός των 1.500μ. των γυναικών ήταν καταπληκτικός με τη Φέιθ Κιπγιέγκον να κατακτά το χρυσό μετάλλιο κάνοντας το νταμπλ με το χρυσό των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο.

Η 23χρονη Κενυάτισα ήταν αποφασισμένη να μη χαρίσει το χρυσό μετάλλιο σε καμία άλλη. Κάνοντας το ξεπέταγμα 300 μέτρα πριν από το φινάλε, έδωσε μεγάλη μάχη με τη Σιφάν Χασάν που όμως έμεινε από δυνάμεις για να κερδίσει με 4:02.59. Στο βάθρο… τρύπωσε και η τρομερή Τζένι Σίμπσον (4:02.76) για να κλέψει το αργυρό μετάλλιο και τη Κάστερ Σεμένια να έχει δυνάμεις στο τέλος για να κατακτά τελικά το χάλκινο μετάλλιο με 4:02.90.