Τρομερό παιχνίδι αλλά ήττα για την Εθνική

Καταπληκτικό παιχνίδι έγινε στην Ολλανδία με την Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών να γνωρίζει την ήττα στο τέλος με 10-9, στο πλαίσιο των προκριματικών του world league.

Στο Νίβερνταλ της Ολλανδίας, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πιο δυναμικά και με τη Σμιτ να σκοράρει συνεχώς, οι Ολλανδέζες πήραν το προβάδισμα με 4-2 από το πρώτο οκτάλεπτο. Προς τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου διεύρυναν το προβάδισμά τους μέχρι και στα τρία γκολ (7-4, 2:49 πριν τη λήξη της 2ης περιόδου), για να ακολουθήσει η αντεπίθεση της Εθνικής.
Οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση, αφού αρχικά μείωσαν σε 7-5 (ημίχρονο), κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά 3:10 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου με 8-7, χάρη σε ένα σερί 4-0 που έτρεξαν. Όμως, οι γηπεδούχες αντέδρασαν και ξαναπήραν το προβάδισμα με 9-8. Η Ελευθερία Πλευρίτου ισοφάρισε σε 9-9 5:32 πριν τη λήξη και οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στις άμυνες. Ένα γκολ της Βαν Ντε Γκράαφ μόλις 1:09 πριν τη λήξη όμως έδωσε τη νίκη στην Ολλανδία, που φιγουράρει στην πρώτη θέση του ομίλου.
Πλέον η Εθνική χρειάζεται νίκη της Ρωσίας απέναντι στην Ολλανδία την επόμενη αγωνιστική (σε κανονική διάρκεια ή πέναλτι) προκειμένου να έχει πιθανότητες πρόκρισης στο τελευταίο παιχνίδι απέναντι στις Ρωσίδες.
Οκτάλεπτα 4-2, 3-3, 1-3, 2-1
Ολλανδία (Χάβενγκα) Σμιτ 3, Στόμπχορστ 2, Κούλχαας 1, Βαν Ντε Γκράαφ 1, Βαν Τουρν 1, Κλάασεν 1, Γιάουστρα 1.
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης) Τσουκαλά 3, Αβραμίδου 2, Μανωλιουδάκη 1, Ε. Πλευρίτου 3.