ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Τρομερός Αζωίδης πέρασε στα ημιτελικά!

Σούπερ εμφάνιση από τον Γιώργο Αζωίδη στον τελικό του ομίλου του που κέρδισε τον εξαιρετικό Χινταγιάτ Χεϊντάροφ και πέρασε στα ημιτελικά.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Στον τελικό του 2ου ομίλου των 73κ. ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε αντιμέτωπος με τον τρίτο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας και νικητή του φετινού γκραν σλαμ του Μπακού. Με τρομερή λαβή κασότο γκάγκε ίπον, ο Αζωίδης απέκλεισε τον Χεϊντάροφ.
Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει σε περίπου μια ώρα τον επίσης Αζέρο ρουστάμ Ορούζοφ που το 2017 ήταν δευτεραθλητής κόσμου.
Αντιθέτως δεν τα κατάφερε η Ελισάβετ Τελτσίδου που ηττήθηκε στο δεύτερο γύρο από την Κροάτισα Μπάρμπαρα Μάτιτς.
Εκτός μεταλλίων έμεινε και ο Αλέξης Ντανατσίδης που ηττήθηκε από τον Αντόνιο Εσπόζίτο στον 3ο γύρο.