Τρομερός Μπίσετ!

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της βόλεϊ λιγκ καθώς επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο Ζηρίνειο.

Το ματς ξεκίνησε ως μια εκπληκτική παράσταση της Κηφισιάς που κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-10 (!), αλλά εξελίχθηκε σε ένα θρίλερ.
Στο πρώτο σετ μετά το αρχικό 4-4 η Κηφισιά πάτησε γκάζι και μην την είδατε. Το σκορ πήγε στο 18-5 αφού ο Γιοβάνοβιτς πήγε στο σερβίς και ξέχασε να φύγει, ενώ ο ΠΑΟ δεν μπορούσε να βγάλει υποδοχή κι όσες φορές τα κατάφερε δεν τελείωσε την επίθεση (με τον Νικολάκη να σταματά όλες τις .επιθέσεις των αντιπάλων από την πλευρά του).
Το σετ έληξε με τον ΑΟΠΚ να έχει 74% στην επίθεση και τον ΠΑΟ 24%, αλλά τα… παράλογα σταμάτησαν κάπου εκεί.
Ο Παναθηναϊκός συνήλθε, μπόρεσε να κάνει παιχνίδι στο φιλέ όμως στο 24-23 του β’ σετ ο Λεόν κάρφωσε άουτ κι έτσι έγινε το 2-0.
Οι πράσινοι δεν παράτησαν τον αγώνα, και με την άνοδο του Γουίντσορ, την σχετική βελτίωση του Σιμεόνοφ μπόρεσαν να επιστρέψουν κατακτώντας στο φινάλε το γ’ σετ, αλλά στο δ’ ενώ προηγήθηκαν με 14-17 δεν μπόρεσα να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.
Ο εκπληκτικός Μπίσετ (22 πόντοι με 12/14 επιθέσεις, 2 άσους, 8 μπλοκ) κράτησε όρθια την Κηφισιά και στο 23-22 ο Σιμεόνοφ έδωσε άσο σε σερβίς του Χριστοφιδέλη που πήγαινε άουτ, ενώ στο 24-23 ο Μαρούλης έβγαλε φοβερή άμυνα στην επίθεση του Γιοβάνοβιτς, κανείς όμως δεν έτρεξε για την πάσα και η Κηφισιά πανηγύρισε έξαλα το τρίποντο.

Τα σετ 25-10, 26-24, 22-25, 25-23
ΑΟΠ Κηφισιά (Αρσενιάδης) Νικολάκης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μπίσετ 22 (12/14 επ., 2 άσοι, 8 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 12 (12/16 επ., 79% υπ. – 53% άριστες), Χριστοφιδέλης 7 (5/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 56% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (27/44 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Στεφάνου -λ (81% υπ. – 52% άριστες) / Κάπελλας, Κοντός, Φραγκιαδάκης.
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 5 (1 άσο, 1 μπλοκ), Λεόν 15 (12/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 35% άριστες), Γουίντσορ 21 (19/43 επ., 2 μπλοκ), Σιμεόνοφ 9 (5/15 επ., 4 μπλοκ, 45% – 28% άριστες), Κανέλλος 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Πολυχρονιάδης -λ (54% υπ. – 50% άριστες) / Μπούρας -λ, Σούρδι, Μπέλος.