Τσάλεντζ καπ ανδρών: Στα προημιτελικά ο Ολυμπιακός

H ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αν και ηττήθηκε από την Μπουργκάς με 3-2 σετ στη Βουλγαρία, τα δύο σετ που κατέκτησε στην αρχή του αγώνα του έδωσαν τη πρόκριση για τα προημιτελικά του τσάλεντζ καπ ανδρών.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην οκτάδα. Αυτός θα προκύψει από το νικητή του ζευγαριού Στεάουα Βουκουρεστίου-Χάποελ Μάτε Άσερ Άκο. Στο πρώτο παιχνίδι η Χάποελ επικράτησε στο Ισραήλ με 3-2 σετ και ο επαναληπτικός στη Ρουμανία θα διεξαχθεί την Πέμπτη 15/12.
Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν δύο σετ για να προκριθεί και στο πρώτο προηγήθηκε 14-9, αλλά η Μπουργκάς ισοφάρισε και προηγήθηκε 24-23, 25-24, 26-25, 27-26 αλλά ο Ολυμπιακός με έναν πόντο του Κουμεντάκη, ένα του Στερν και ένα του Ιντάλγκο έκανε το 29-27 αφού προηγουμένως ο Κουμεντάκης χάλασε την υποδοχή των Βουλγάρων.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός μετά από σκληρό ράλι και κλειστό σκορ πόντο πόντο ξέφυγε 24-22 με επιθέσεις Κουμεντάκη, Στερν. Ο Τσαβντάροφ μείωσε με μπλοκ 23-24 αλλά ο Δημοσθένης Λινάρδος με μπλοκ έκανε το 25-23 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 2-2 σετ, ωστόσο ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι από το τρίτο σετ και μετά άλλαξε ριζικά την εξάδα, ξεκουράζοντας τους βασικούς παίκτες. Οι Βούλγαροι πήραν στις λεπτομέρειες τη νίκη έχοντας ως όπλο το μπλοκ που τους απέφερε 22 πόντους.

Τα σετ: 3-2 (27-29, 23-25, 25-18, 30-28, 18-16) σε 136′

ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Αντρέι Νικόλοφ): Μπρατόεφ Γκ. 7 (1/2 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Πατριάρτσα 15 (4/11 επ., 1 άσσος, 10 μπλοκ), Βάλτσεφ 29 (24/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 36% υπ. – 23% άριστες), Μπρατόεφ Β. 11 (6/24 επ., 5 άσοι, 36% υπ. – 23% άριστες), Τσαβντάροφ 6 (3/4 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Ντούλτσεφ 5 (4/17 επ., 1 άσος) / Ιβάνοφ (λ, 49% υπ. – 43% άριστες), Ουτσίκοφ 12 (10/24 επ., 2 άσοι), Βασίλεφ.