Τσάλεντζ καπ ανδρών: Βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Με 13 άσους και 15 μπλοκ η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 επί της Στεάουα στον πρώτο αγώνα για τους «8» του τσάλεντς καπ των ανδρών και απέχει δύο σετ από τον ημιτελικό.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι ερυθρόλευκοι αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο σετ όπου οι Ρουμάνοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα και παρόλο που  έκαναν την ανατροπή (από 16-19, 21-10) στο 22-23 ένα χαμένο σερβίς και δύο άσσο του Πέτα έφεραν το 0-1.
Από το 10-8 του β’ σετ και μετά όμως ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός με τον Δαλακούρα να δίνει λύσεις και τον Γκουσταβάο να μπαίνει στο ματς βοηθώντας πάνω στο φιλέ.
Οι ερυθρόλευκοι πιέζοντας από το σερβίς έφτασαν εύκολα στο 2-1, ενώ στο δ’ σετ είχαμε μάχη μέχρι το 16-16 που έγινε 19-16 με τα εξαιρετικά σερβίς του Γκουσταβάο κι ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 9-3 έφτασε στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Αλμπέρτο Τζουλιάνι (προπονητής Ολυμπιακού): «Κατά τη γνώμη μου ξεκινήσαμε νευρικά στο πρώτο σετ, στη συνέχεια βελτιωθήκαμε, η Στεάουα είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, τη ξέραμε πολύ καλά, τη περιμέναμε να παίξει καλά όπως και έγινε, και βεβαίως είμαστε χαρούμενοι για τη πρώτη νίκη που ήρθε αλλά πρέπει να συγκεντρωθούμε γιατί και το δεύτερο παιχνίδι θα είναι επίσης δύσκολο. Το break point ήταν το κλειδί του αγώνα, ειδικά στο μπλοκ. Σε κάποιες δύσκολες επιθέσεις ακουμπήσαμε αυτές τις μπάλες, ήταν πολύ σημαντικό. Επίσης, το πώς διαχειριστήκαμε τα δύσκολα σερβίς τους. Το δεύτερο ματς ελπίζω να έχει την ίδια εξέλιξη με το σημερινό. Σεβόμαστε πολύ τη Στεάουα καθώς είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και θέλουμε να συγκεντρωθούμε σε αυτό το παιχνίδι».

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-16, 25-16, 25-19) σε 94′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (0/2 επ., 1 άσο, 60% υπ.–60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ.-38% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 47% υπ.–47% άριστες),  Κολτσιάκης (λ), Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ.–65% άριστες).

ΣΤΕΑΟΥΑ (Μπόγκνταν Κότνικ): Πέτα 9 (5/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσοι) / Λάκσεβιτς (λ, 24% υπ.-19% άριστες), Σόμπαλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μπόντεα 1 (1/1 επ.).