Τσάλεντζ καπ: Σε 72 λεπτά έκανε το 3-0 ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Παναθηναϊκού επιβλήθηκε επι της τσεχικής Οντολένα με 3-0 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» του τσάλεντζ καπ.

Οι «πράσινοι» έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ σε μεγάλα χρονικά διαστήματα και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο συγκεκριμένο ζευγάρι και πλέον χρειάζεται μόλις δύο σετ για την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν στους πρώτους πόντους αφού στην αρχή του βάδιζαν μαζί με τον αντίπαλο στο σκορ και ήταν 9-9. Κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα μετά τα μισά του σετ με 14-12 και 18-16 και στους κρίσιμους πόντους από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν πολύ προσεκτικοί σε άμυνα και επίθεση και το κατέκτησαν με 25-19.

Το δεύτερο σετ ήταν ένας μονόλογος για τον Παναθηναϊκό αφού οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν μόνο στους πρώτους πόντους στο 3-3. Η συνέχεια ανήκε στο «τριφύλλι» με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-14.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ ήταν και πάλι σοβαρός και παρά την ύστατη προσπάθεια της ομάδας από την Τσεχία να πάρει ότι μπορεί από το ματς, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια και κατέκτησε και αυτό το σετ με 25-19.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-14, 25-19) σε 72′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (7/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πετρέας 8 (2/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 7 (7/12 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Ερνάντεζ 18 (16/25 επ., 2 άσοι) / Γκρουμούσας (λ, 41% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης.

ΟΝΤΟΛΕΝΑ ΒΟΝΤΑ (Μάρτσιν Κρις): Κάρμοντι 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Χλάντικ 12 (11/23 επ., 1 άσος), Σουλτς 4 (4/13 επ., 33% υπ. – 0% άριστες), Τσάνσι, Σβόμποντα 5 (4/11 επ., 1 άσος, 47% υπ. – 24% άριστες), Χόρακ 1 (1/3 επ.) / Γιέζεκ (λ, 58% υπ. – 21% άριστες), Χάντραβα (λ), Σεβαλιέ 2 (2/6 επ.), Τόμαν, Γιατσνίτσκι, Τσούκουρ, Φεράρο 1 (1/2 επ.).