Τσάλεντζ καπ: Στους «32» με νίκη ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ, μετά την εντός έδρα νίκησε με 3-1 σετ επί της Νάφελς, χρειαζόταν δύο σετ στο σημερινό επαναληπτικό για να πάρει το εισιτήριο στη φάση των «32». Στα δύο πρώτα σετ της αναμέτρησης είχε ήδη… καθαρίσει.

Ο Δικέφαλος επικράησε 3-1 στην Ελβετία και στην φάση των «32» θα αντιμετωπίσει τη Μοντάνα από την Βουλγαρία. Πρώτος αγώνας στη Θεσσαλονίκη 8, 9 ή 10 Νοεμβρίου και ο επαναληπτικός στην Βουλγαρία μια εβδομάδα μετά.
Στον αγώνα με τη Νάφελς, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έδειξε από το ξεκίνημα πως θα είναι το αφεντικό και της δεύτερης αναμέτρησης παίρνοντας προβάδισμα με 0-6. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει το προβάδισμα με 11-18, με την Νάφελς να κάνει μια μίνι-αντεπίθεση και να μειώνει σε 16-20, όμως οι «ασπρόμαυροι» με ένα σερί 0-5… καθάρισαν το σετ και έκαναν το 0-1 με 16-25.
Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ είχε ένα σταθερό προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 14-16. Σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος… πάτησε γκάζι για τα καλά και με ένα σερί 1-9, έκανε το 0-2 με 15-25 και από εκείνο το σημείο πήρε την πρόκριση, αφού εξ αρχής έπρεπε να κατακτήσει δύο σετ.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν σε όλη την διάρκειά του μαζί στο σκορ, με τους Ελβετούς να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος και μείωσαν σε 1-2 με 25-23.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και πήρε ένα ισχυρό προβάδισμα με 8-13, με τον Δικέφαλο να συνεχίζει να έχει την πρωτπορία στο σκορ και να προηγείται με 14-18.
Η Νάφελς μείωσε σε 18-19, όμως οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν γρήγορα και με ένα σερί 0-6 τελείωσαν μετά την πρόκριση και το παιχνίδι με 18-25 και 1-3.

Τα σετ: 16-25, 15-25, 25-23, 18-25