Τσάλεντζ καπ: Βήμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του τσάλεντζ καπ στο βόλεϊ των ανδρών έκανε ο Παναθηναϊκός στη Σλοβακία, καθώς στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Σπάρτακ Μιγιάβα επικράτησε με 3-1 σετ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ήταν καταιγιστικοί από τη γραμμή του σερβίς με 15 άσους, με τους Ερνάντεζ και Φράγκο να έχουν από 5. Ο διαγώνιος των πρασίνων ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους, με τον Ρανγκέλ να κάνει μεγάλη ζημιά πάνω στο φιλέ με 6 μπλοκ και 12 πόντους, ενώ ο Κόβαρ τελείωσε το παιχνίδι με 73% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (8/11 τελειωμένες, 10π.).

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ άνετα τα δύο πρώτα σετ, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 13-10. Εκεί υπήρξε χαλάρωση και χάθηκε ο ρυθμός και οι γηπεδούχοι με τους Βάτζκα, Βισκούπ έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ μειώνοντας σε 1-2. Ο Παναθηναϊκός επανήλθε δυναμικά στο 4ο σετ και με υπεροχή στο σερβίς που του απέφερε 15 άσους πήρε άνετα τη νίκη με 3-1 σετ. Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ερνάντεζ, Φράγκος που σημείωσαν από 22 και 14 πόντους αντίστοιχα. Αμφότεροι σημείωσαν από 5 άσους.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου στο κλειστό του ΟΑΚΑ και οι «πράσινοι» χρειάζονται δύο σετ για να προκριθούν.

Σετ: 1-3 (16-25, 11-25, 25-21, 14-25) σε 96′