Τσάμπιονς λιγκ ανδρών: Ήττα του Ολυμπιακού στη Γένοβα

Η ομάδα πόλο των ανδρών του Ολυμπιακού προσπάθησε να πάρει το διπλό στη Γένοβα κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο, αλλά τελικά έχασε στο γκολ για την 3η αγωνιστική του τσάμπιονς λιγκ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιξαν καλή άμυνα και έχοντας τον Μπίγιατς σε μεγάλη ημέρα έμειναν σε ρόλο οδηγού στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, οι Ιταλοί βρίσκοντας λύση στη ζώνη του Ολυμπιακού κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και στο τέλος να φτάσουν στη νίκη με 12-11.
Στο ξεκίνημα ερυθρόλευκοι κράτησαν την Προ Ρέκο χωρίς γκολ για 5:30 λεπτά, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν να τρέξουν επί μέρους 3-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το σκορ στο ισόπαλο 3-3.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο μισό του δεύτερου οκταλέπτου και κατάφερε να συντηρήσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Ξανά όμως οι Ιταλοί βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν. Με επί μέρους 3-0 στο φινάλε μετέτρεψαν το 5-7 σε 8-7 και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο ματς. Με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου ο Κανέλα έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην Προ Ρέκο, αλλά Γκίλας και Μπούσλιε έφεραν το ματς στα ίσα. Φοντέλι και Κοντέμι έδωσαν ξανά αέρα δύο γκολ στην Προ Ρέκο με τον Γενηδουνιά να ευστοχεί σε πέναλτι και να κάνει το 11-10.
Ο Χάλοκ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Προ Ρέκο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Ο Γενηδουνιάς με τρομερό σουτ από το εξάμετρο μείωσε στο γκολ και στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι είχαν ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο παίκτη παραπάνω, αλλά το σουτ του Φουντούλη σταμάτησε στο δοκάρι.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ντινάμο Τιφλίδας ηττήθηκε από τη Γιουγκ Ντουμπρόβνικ 5-12.
Οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1
ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζάλανκι 2, Κανέλα 1, Γιούνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Γκράτα, Χάλοκ 2, Νέγκρι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.