Τσάμπιονς λιγκ ανδρών: Πήρε τη ρεβάνς ο Ολυμπιακός

Τη ρεβάνς για την ήττα που του κόστισε την πρόκριση στο περσινό φάιναλ 8, πήρε στην Τιφλίδα ο Ολυμπιακός κόντρα στη Ντιναμό την οποία νίκησε 21-9 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου κάνοντας το 2/2.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 10 γκολ (4-14) στα μέσα της τρίτης περιόδου και «καθάρισε» εύκολα τη νίκη στην Τιφλίδα! Η άμυνα των ερυθρόλευκων ήταν εξαιρετική και αποτυπώθηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκκίνηση, αφού «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 6-2. Ο Φουντούλης «βρήκε» τρεις φορές δίχτυα στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Μπούσλιε, Μουρίκη και Γενηδουνιά να σκοράρουν τα υπόλοιπα τρία τέρματα. Στο 5:24 της δεύτερης περιόδου, ο Φουντούλης, με το πέμπτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο +7 (2-9), με τον Βάμος να σκοράρει στα 42 δευτερόλεπτα και να «κλείνει» το ημίχρονο με 10-3. Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο: με γκολ του Βάμος, ο οποίος έδωσε «αέρα» +8 (3-11) στους νταμπλούχους Ελλάδας, που έφτασαν στο +9, στη συνέχεια, με σκόρερ τον Παπαναστασίου. Στο 5:05 του τρίτου οκτάλεπτου, ο Παπαναστασίου «εκτόξευσε» τους ερυθρόλευκους στο +10 (4-14), ενώ ο Γενηδουνιάς, στα 11 δευτερόλεπτα, ανέβασε το σκορ στο +12 (6-18). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +13 (8-21), με γκολ του Μουρίκη (1:52), με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία εύκολη εκτός έδρας επικράτηση!

Οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3
ΝΤΙΝΑΜΟ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Γιάπιας, Κυριακίντι, Αχβλεντιάνι 2, Ντζιξιαρένκα, Τκεσελασβίλι, Βλάχοβιτς, Τζακχάια 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 2, Μαλισάου, Πιέσιτσαβ 2, Ραζμάντζε
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 7, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς.