Τσάμπιονς λιγκ ανδρών: Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μπαρτσελόνα για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου στο τσάμπιονς λιγκ της υδατοσφαίρισης ανδρών, ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους να μετρούν την πρώτη τους ήττα τη σεζόν.

Οι Καταλανοί σήμερα ήταν καλύτεροι στο Παπαστράτειο και δικαίως πήραν τη νίκη με 9-7 για να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 15 βαθμούς και το απόλυτο 5/5 για να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα κατάκτησης της πρώτης θέσης.
Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρσκτηριστικά του ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ και καμία δεν κατάφερνε να ξεφύγει. Οι Ισπανοί , όμως, με δύο γκολ του Περόνε και ένα του Μάτκοβιτς κατάφεραν να ξεφύγουν και με τρία γκολ στην τέταρτη περίοδο, πριν ο Γκίλας διαμορφώσει το τελικό 9-7.
Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-3
Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς.
Μπαρτσελόνα (Έλβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα 1, Μάτκοβιτς, Μουνιαρίθ 2, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 1, Παβιγιάρντ, Πάουλ, Ταχούλι 2, Περόνε 3, Μπιελ, Μπούστος, Πόρτερ.