Τσάμπιονς λιγκ: Εκτός final 8 ο Ολυμπιακός

Το πείραμα του Ολυμπιακού με τους έμπειρους πολίστες τη θέση νεότερων (ηλικιακά) παικτών δεν του βγήκε και για πρώτη φορά από το 2015 οι ερυθρόλευκοι δε θα βρεθούν σε τελική φάση (final 4 ή 8) για να διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αναδείχθηκε ισόπαλη 12-12 με τη Νόβι Μπέογκραντ στο Παπαστράτειο και έχασε και τις μαθηματικές ελπίδες που του είχαν απομείνει καθώς η Φερεντσβάρος νίκησε 13-12 τη Ραντνίσκι και εξασφάλισε την 4η θέση τον 1ο όμιλο.
Ελληνική παρουσία θα υπάρχει στο final 8 καθώς ο Άγγελος Βλαχόπουλος αγωνίζεται στη Νόβι Μπέογκραντ που είναι και η διοργανώτρια, ενώ στη Γιουγκ είναι ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου, ο Στέλιος Αργυρόπουλος και ο Κώστας Κάκαρης.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει και με 6-3 (το ημίχρονο έληξε 6-4 υπέρ των Σέρβων). Στο δεύτερο μέρος έβγαλε αντίδραση, ισοφαρίζοντας αρχικά τους Σέρβους, τους οποίους προσπέρασαν στη συνέχεια τρεις φορές (7-6, 8-7, 9-8). Ωστόσο, το τέλος του τρίτου οκταλέπτου δεν βρήκε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά, με τη Νόβι Μπέογκραντ να βρίσκει επιθετικές λύσεις απέναντι στην πολύ βελτιωμένη άμυνα του Ολυμπιακού.

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες έχοντας χάσει με τρεις αποβολές τον Γραμματικό (τέλος τρίτης περιόδου) και τον Γούβη (αρχές τέταρτης), προσπάθησε να πάρει και να διατηρήσει το προβάδισμα. Παρόλα αυτά βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βγάζοντας αντίδραση, με τα τελευταία λεπτά της αναμετρήσεις να βρίσκουν ισόπαλες με 11-11 τις δύο ομάδες.

Σαράντα επτά δευτερόλεπτα, πριν το τέλος του αγώνα, ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς πέτυχε το γκολ (12-11), το οποίο έφερε πολύ κοντά στη νίκη τον Ολυμπιακό, 1,5 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη. Ο προπονητής της Νόβι Ιγκόρ Μιλάνοβιτς, όμως, πήρε τάιμ άουτ και ο Σ. Ράσοβιτς (κορυφαίος σκόρερ της με 5 γκολ), με την κόρνα της λήξης της αναμέτρησης, διαμόρφωσε το τελικό 12-12.

Οκτάλεπτα 2-3, 2-3, 5-3, 3-3
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Δερβίσης 2, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 2
Νόβι Μπέογκραντ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Σ. Ράσοβιτς 5, Σουσιασβίλι 1, Ντ. Πιέτλοβιτς 1, Μαρτίνοβιτς 1, Ντράσοβιτς 2, Β. Ράσοβιτς .