Τσάμπιονς λιγκ γυναικών: Πρώτη νίκη για τον Άλιμο στους ομίλους

Σπουδαία νίκη σημείωσε η πρωτάρα στο τσάμπιονς λιγκ της υδατοσφαίρισης των γυναικών ομάδα του Αλίμου που επικράτησε επί της Ντουναουσβάρος.

Στον πρώτου αγώνα για το 2ο όμιλο, ο Άλιμος νίκησε 14-10 την ουγγρική ομάδα έχοντας πρώτο βιολί τη Βασιλεία Καρυπίδου που σημείωσε τα πέντε από τα 14 γκολ του Αλίμου.
Η ομάδα του Παναγιώτη Βέργου ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο προηγούμενη με 3-1. Η Ντουναουσβάρος προσπάθησε να απαντήσει για να μειώσει και να κλείσει το ημίχρονο στο 4-3.
Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε από την ουγγρική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το +2 (5-3, 6-4, 7-5, 8-6).
Στο τέταρτο οκτάλεπτο, με ένα επιμέρους σκορ 3-1, ο Άλιμος έκανε το 11-7 στο 5:41 με την Σταματίνα Κοντογιάννη και με την εικόνα που είχε ο αγώνας, ήταν ξεκάθαρο πως κάπου εκεί τελείωσε η αναμέτρηση. Η Ντουναουσβάρος δεν κατάφερε να μειώσει σε κανένα σημείο κάτω από τα δύο γκολ με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με γκολ της Κριστίνα Γκάρντα που μείωσε σε 14-10 για τη Ντουναουσβάρος.
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-2, 4-3, 6-4
ΑΛΙΜΟΣ (Παναγιώτης Βέργος): Μέγκενς 2, Χαλδαίου 1, Ασημάκη 1, Καρυπίδου 5 Κούλχαας 2, Κοντογιάννη 3.
ΝΤΟΥΝΑΟΥΣΒΑΡΟΣ (Λάγιος Βαντ): Γιονγκλ 2, Ντόμπι 1, Χόρβατ 1, Σάμπο 1 Γκάρντα 4, Παλ 1.