Τσάμπιονς λιγκ ανδρών: Κακή εμφάνιση και δίκαιη ήττα για τον Ολυμπιακό

Η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Ολυμπιακού δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που την περασμένη εβδομάδα κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΖΑΚΣΑ και γνώρισε δίκαια την ήττα με 3-0 από τους πρωταθλητές Βελγίου, Νακ Ροζελάρε.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν από τη γραμμή του σερβίς καθώς ο Ολυμπιακός έχασε 15 σερβίς για να πάρει έναν (1) άσο και οι Βέλγοι είχαν 14 χαμένα, αλλά 10 άσσους.
Χωρίς ρυθμό από το σερβίς, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν καλή παρουσία και στο μπλοκ και με εξαίρεση το β’ σετ (εκεί όπου είχαν 4 από τα 6 συνολικά μπλοκ) δεν ήταν ανταγωνιστικοί σε κανένα σετ.
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με άουτ του Πλασκιέ έγινε το 9-6. Η Κνακ Ροζελάρε πήρε το side out και στο σερβίς πήγε ο Βερχάνεμαν, για να αρχίσει η αντεπίθεση των Βέλγων. Το 9-7 έγινε 9-13 με δύο άσσους του Βερχάνεμαν και ο Ολυμπιακός άρχισε να κυνηγάει στο σκορ. Η Κνακ είχε τον έλεγχο το σετ και παρόλο που οι ερυθρόλευκοι μείωσαν δύο φορές στους δύο πόντους με μπλοκ και επίθεση του Δημήτρη Τζούριτς (17-19 και 18-20), η Ροζελάρε ήταν αυτή που το κατέκτησε με 19-25.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την Ροζελάρε να περνάει μπροστά με 4-7 μετά από άσσο του Κούλμαν. Ο Ολυμπιακός με επίθεση του Κουμεντάκη στην κόντρα ισοφάρισε σε 9-9 αλλά σε κανένα σημείο δεν πήρε το προβάδισμα. Ο διεθνής ακραίος των ερυθρολεύκων με άουτ κόντρα επίθεση στο 15-15 έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, για να κάνουν οι Βέλγοι λίγο αργότερα το 17-19 με επίθεση του Ροτί. Με το σκορ στο 20-22 ο Τζούριτς κάνει φιλέ στην επίθεση του μετά το σερβίς του Ιντάλγκο (20-23) και στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός διέκοψε τη φάση και ζήτησε βίντεο τσάλεντζ για επαφή της γραμμής του σερβίς από τον Ροτί, αλλά δεν δικαιώθηκε. Ο Ροτί αμέσως μετά με άσσο έγραψε το 20-25.
Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τα σερβίς των παικτών της Ροζελάρε να δημιουργούν πολλά προβλήματα στους υποδοχείς του Ολυμπιακού. Με το σκορ στο 3-7 ο Ντάνιελ Καστελάνι κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε. Με τριπλό μπλοκ στον Στερν έγινε το 8-15, για να τελειώσει λίγο αργότερα το σετ με 19-25 και ο αγώνας με 0-3 σετ.