ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Τσάμπιονς λιγκ: Πρωταγωνιστής ο Γκιώνης

Μετά το πρόσφατο WTT Contender της Σλοβενίας και την επιστροφή σε αγώνες πρωταθλήματος στην πολωνική σούπερ κατηγορία ο Παναγιώτης Γκιώνης έδειξε και στο τσάμπιονς λιγκ ότι γύρισε δυνατός από την τελευταία αγωνιστική αποχή του.

Στον πρώτο αγώνα της Μπογκόρια Γκρότζισκ, την οποία ενισχύει άλλη μια χρονιά, με δύο δύσκολες ατομικές νίκες τη βοήθησε καθοριστικά να καταβάλλει την Οστρόφ με 3-1. Από τη θέση 1 της ομάδας του ο Γκιώνης αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ για να δείξει ότι βρίσκεται σε πραγματικά καλή κατάσταση και αντιμετωπίζει σωστά το χρόνιο πρόβλημα στον αχίλλειο.

Οι Τσέχοι, που προέρχονταν από πρόκριση από το στάδιο 1 της διοργάνωσης, πήραν το προβάδισμα κι αμέσως μετά έκανε το 1-1 ο Γκιώνης κάμπτοντας δύσκολα τον Όμπεσλο με 3-1 σετ. Γ

Ο αριστερόχειρας Κορεάτης Τζανγκ έβαλε μπροστά την Μπογκόρια νικώντας στον «ξαφνικό θάνατο» τον Τσέχο Τρέγκλερ και ξαναμπήκε στο τραπέζι ο Γκιώνης για να επικρατήσει του Σίρουτσεκ με 3-0 σετ και να χαρίσει τη νίκη στο πολωνικό κλαμπ. Ο τοπ αμυντικός δεν πανηγύρισε τη νίκη του επειδή αντιμετώπιζε τον πρώην συμπαίκτη και φίλο του.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Οστρόφ-Μπογκόρια 1-3:

Πάβελ Σίρουτσεκ-Μίλος Ρετζίμσκι 3-1 (5-11, 12-10, 11-8, 11-6)

Μίχαλ Όμπεσλο-Παναγιώτης Γκιώνης 1-3 (7-11, 11-9, 7-11, 9-11)

Τόμας Τρέγκλερ-Σεονγκίλ Τζανγκ  2-3 (11-5, 5-11, 8-11, 11-7, 4-6)

Σίρουτσεκ-Γκιώνης 0-3 (8-11, 10-12, 12-14)

Η Μπογκόρια δίνει στη 01/12 τον επόμενο αγώνα της στο Τσάμπιονς Λιγκ και θα είναι με την Μπορούσια Ντίσελντορφ εντός έδρας. Στις 14/12 έχει ν’ αντιμετωπίσει την Οστρόφ, επίσης στην Πολωνία και θα κλείσει τα ματς του γκρουπ στις 16/12 με την Μπορούσια στη Γερμανία.