ΤΖΟΚΟΒΙΤΣ: ΑΠΛΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ, 22ο γκραν σλαμ και συνεχίζει…

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπάθησε να γράψει ιστορία έχοντας απέναντι του τον καλύτερο (ίσως) τενίστα όλα των εποχών. Το πάλεψε μέχρι τον τελευταιο πόντο, όμως ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι απλά ο καλύτερος.

Ο Σέρβος νίκησε 3-0 (6-3, 7-6, 7-6) τον Τσιτσιπά μετά από αναμέτρηση δύο ωρών και 56 λεπτά, έφτασε του 10 τίτλους στο όπεν της Αυστραλίας και ισοφόρισε τον Ράφα Ναδάλ στην κορυφή των κατακτήσεων γκραν σλαμ, φτάνοντας τα 22.
Ο Τζόκοβιτς μπήκε πιο έτοιμος από τον Τσιτσιπά στον αγώνα και πήρε το πάνω χέρι κερδίζοντας το πρώτο σετ 6-3 έχοντας χάσει μόνο έναν πόντο από το πρώτο του σερβίς (17/18)!
Το δεύτερο σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση με τον Τσιτσιπά να φτάνει στο σετ πόιντ για να ισοφαρίσει τον αγώνα. Στο 5-4 έφτασε στο μπρέικ προηγούμενος 40-30 αλλά ο Τζόκοβιτς απάντησε. Ισοφάρισε και τελικά πήρε το γκειμ για να παέι το σετ στο 5-5 και από εκεί στο 6-6. Στο τάιμπρεϊκ ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει 5-0 αλλά κατάφερει να μειώσει στο 6-5. Ο Τζόκοβιτς όμως είναι ο… Τζόκοβιτς. Πήρε τον πόντο, έκανε το 7-5 στο τάιμπρεϊκ, το 7-6 στο σετ και το 2-0 στον αγώνα.
Ίδιο σενάριο και στο τρίτο σετ. Ο Τσιτσιπάς έφτασε τον Τζόκοβιτς στα όρια του οδηγώντας τον αγώνα και πάλι στο τάιμπρέικ και πάλι όμως με το ίδιο αποτέλεσμα.