United cup 2023: Νίκη Τσιτσιπά και Ελλάδα – Κροατία 1-1

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει να παίζει εξαιρετικό τένις στο Περθ αγωνιζόμενος στο United cup 2023 για να φτάσει στο 3-0 στο ξεκίνημα της σεζόν.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας, στον τελικό του Περθ κόντρα στην Κροατία κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον… κακό του δαίμονα Μπόρνα Τσόριτς από τον οποίο μετρούσε τρεις ήττες σε τέσσερις αγώνες. Σήμερα όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά.
Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν ασταμάτητος. Το κέρδισε με 6-0 έχοντας τρομερό σερβίς με 9/10 κερδισμένους πόντους στο πρώτο και 3/4 στο δεύτερο σερβίς! Πήρε τρία μπρέικ από τον Τσόριτς και έκανε το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Κροάτης συνήλθε από τα χτυπήματα του Τσιτσιπά και κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του για να φτάσει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί έφτασε στο 6-2, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 6-4, αλλά τελικά ο Κροατής υπερίσχυσε με 7-4 στο τάι μπρέικ, πήρε το σετ με 7-6 και ισοφάρισε σε 1-1.
Με την ίδια φόρα ξεκίνησε και στο τρίτο σετ ο Τσόριτς θέλοντας να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ αλλά και τον εκνευρισμό του Τσιτσιπά και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 4-1! Ο Έλληνας τενίστας απάντησε και ισοφάρισε σε 4-4 για να καταφέρει να κάνει στη συνέχεια το 6-5 σε ένα σετ που εξελίχθηκε και αυτό ιδιαίτερα αμφίρροπο. Ο Τσιτσιπάς έχασε το τρία ματς πόιντ στο 6-5 (40-15), στη συνέχεια έσωσε το μπρέικ που πήγε να του κάνει ο Τσόριτς και το θρίλερ συνεχίστηκε. Νέο χαμένο ματς πόιντ για τον Τσιτσιπά (4ο), ισοφάριση Τσόριτς και τελικά μετά από αγώνα δύο ωρών και 31 λεπτών, ο Τσιτσιπάς κέρδισε τελικά με 2-1 (6-0, 6-7, 7-6) για να ισοφαρίσει το Ελλάδα – Κροατία σε 1-1.
Ο Έλληνας τενίστας τελείωσε τον αγώνα με 20 άσους!

Πριν από τον Τσιτσιπά αγωνίστηκε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ η οποία όμως δεν κατάφερε να κοντράρει την εξαιρετική σήμερα Ντόνα Βέκιτς. Η Κροάτισσα έχασε μόλις δύο γκέιμ για να πάρει τη νίκη με 2-0 (6-2, 6-0) και να δώσει προσωρινά το προβάδισμ στην Κροατία.

Ακολουθεί η αναμέτρηση της Μαρίας Σάκκαρη με την Πέτρα Μάρτιτς και ενδεχομένως μια νίκη της Ελληνίδας να αποδειχθεί αρκετή για να πάρει την πρόκριση η Ελλάδα στα ημιτελικά της διοργάνωσης.