ΤΕΝΙΣ

United cup 2023: Ο Τσιτσιπάς κράτησε την Ελλάδα ζωντανή!

Άλλος ένας επικός αγώνες στο Ελλάδα – Ιταλία για τα ημιτελικά του United cup στο Σίδνεϊ, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κερδίζει με ανατροπή τον Ματέο Μπερετίνι και να διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της Ελλάδας για πρόκριση στον τελικό.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Το χθεσινό θρίλερ της αναμέτρησης Σάκκαρη – Τρεβιζάν επαναλήφιηκε σήμερα, αλλά με διαφορετικό αποτέλεσμα. Παίχτηκε και πάλι τένις υψηλού επιπέδου με τον Τσιτσιπά να πετυχαίνει τρομερή ανατροπή απέναντι σε έναν πολύ καλό Μπερετίνι.
Ο Ιταλός έδως το προβάδισμα στη χώρα του κερδίζοντας το πρώτο σετ 6-4. Στο δεύτερο σετ έγινε… πόλεμος. Οι δύο παίκτες έπαιξαν τρομερό τένις, κράτησαν το σερβίς τους και όλα κρίθηκαν στο τάιμπρεϊκ με τον Τσιτσιπά να επικρατεί και να παίρνει το σετ 7-6 για να ισοφαρίσει σε 1-1.
Ο 24χρονος Έλληνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο σετ το οποίο κέρδισε 6-4 για να ολοκληρώσει τον αγώνα με 2-1 μετά από δύο ώρες και 35 λεπτά.
Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς μείωσε στον ημιτελικό για την Ελλάδα σε 2-1 και ακολουθεί η αναμέτηση της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου (Νο181) κόντρα στην Λουσία Μπρονζέτι (Νο54) την οποία έχει κερδίσει και τις δύο φορές που βρέθηκαν αντιμέτωπες. Η Ελλάδα χρειάζεται τη νίκη για να κάνει το 2-2 και όλα να κριθούν στο μεικτό διπλό.

Νωρίτερα, οι ΗΠΑ καθάρισαν τον πρώτο ημιτελικό με 5-0 κερδίζοντας και τους τρεις σημερινούς αγώνες για να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό. Οι Αμερικανοί προηγούνταν από χθες 2-0 και σήμερα, ο Τέιλορ Φριτζ νίκησε 2-0 (7-6, 7-6) τον Χούμπερτ Χούρκατζ, η Μάντισον Κις 2-0 (6-4, 6-2) τη Μάγκντα Λινέτε και στο μεικτό διπλό η Τζέσικα Πεγκούλα με τον Φριτζ επικράτησαν επί των Αλίσια Ροσόλσκα και Λούκας Κουμπότ με 2-1 (6-7, 6-4, 10-6).