ΤΕΝΙΣ

UNITED CUP 2024: Σούπερ team με Τσιτσιπά – Παπαμιχαήλ!

Η δεύτερη αγωνιστική για την Ελλάδα στο United cup ήταν όνειρο καθώς ολοκληρώθηκε με νίκη στο μεικτό διπλό και μάλιστα χωρίς απώλειες και την ομάδα να ετοιμάζεται πλέον για να αντιμετωπίσει την Παρασκευή στα προημιτελικά τη Γερμανία.

Πέτρος Τσιτσιπάς και Δέσποινα Παπαμιχαήλ ενδεχομένως να έπαιξαν το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας τους στο μεικτό διπλό έχοντας απέναντί τους τον εξαιρετικό Φέλιξ Ογκέρ Αλιασίμ (Νο29) και την Στέισι Φουνγκ (Νο41).
Αν και στο ξεκίνημα του αγώνα βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο σετ με 4-1, το ελληνικό δίδυμο πήρε μπρος και κατάφερε να γυρίσει το σετ κερδίζοντας το με 7-5 και να διατηρήσει το μομέντουμ και στο δεύτερο το οποίο κατάκτησε πιο εύκολα με 6-4, ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε μία ώρα και 40 λεπτά.
Επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας είναι η Γερμανία όπου ξεχωρίζει ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ ενώ κάνει την επανεμφάνιση της η Αντζελίκ Κέρμπερ. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί την Παρασκευή και η ομάδα που θα επικρατήσει θα προκριθεί στα ημιτελικά για να παίξει κόντρα στη διοργανώτρια Αυστραλία που άφησε εκτός τη Σερβία του Νόβακ Τζόκοβιτς.