US OPEN 2022: Αλκαράθ – Ρουντ στον τελικό!

Ο Κάρλος Αλκαράθ θα είναι ο αντίπαλος του Κάσπερ Ρουντ στον τελικό του US open, καθώς ο Ισπανός νίκησε πριν από λίγο στον ημιτελικό τον Φράνσις Τιεφό.

Μετά από αγώνα τεσσάρων ωρών και 19 λεπτών, ο Αλκαράθ νίκησε 3-2 (6-7, 6-3, 6-1, 6-7, 6-3) τον Αμερικανό για να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό γκραν σλαμ. Η σημερινή αναμέτρηση ήταν η τρίτη συνεχόμενη για τον Ισπανό που φτάνει στα πέντε σετ συμπληρώνοντας 13 ώρες και 25 λεπτά στα κορτ της Νέας Υόρκης.
Αν ο Αλκαράθ νικήσει στον τελικό (ξημερώματα Δευτέρας) τον Κάσπερ Ρουντ, τότε θα γίνει ο νεότερος τενίστας που θα βρεθεί στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.